Gut Hastalığı Kimlerde Görülür ?

Gut hastalığı ciddi ağrılara sebep olan bir hastalıktır. Hasta bu durumdan kurtulmak için her şeyi yapar. Hasta zonklayıcı bu ağrılardan kurtulmak için eklemlerine buz tatbikatından birtakım ağrı kesici merhemlere kadar hatta en kuvvetli ağrı kesicilere kadar başvurabilir. Gut hastalığını ortaya çıkaran çoğunlukla geçirilen bir stres olabilir. Hatta bir gün önce yenilen bir ziyafet olabilir. İçerisinde mayalı içkilerin olduğu, protein miktarının fazla olduğu bir gıda şöleni ertesi gün bir ağrı krizine dönüşebilir. Sabaha karşı bu ağrılarla uyanan bir durum söz konusu olur. Eklemdeki ağrı nedeni ile hasta oldukça şikayetçidir. Öyle ki hasta bu ağrıdan dolayı ayağımı kesip atmak geliyor bile diyebilir.

gut hastalığı

Ürik asit fazlalığı yani gut hastalığı Hipokrat zamanından beri bilinen ve üzerinde tedavisi ile ilgili görüşler sürülen bir hastalıktır. Orta Çağda bu hastalık için kralların hastalığı denilmekteydi. Bunun sebebi ise şarap tüketiminin ve fazlaca et tüketiminin bu zengin gruplarda olacağından dolayı krallarda olabileceği düşüncesi ile bu hastalığa kralların hastalığı denmiştir. Et tüketimi, protein tüketimi arttıkça bu hastalık giderek artabilir. Fakir toplumlarda ve Uzak Doğu’da et tüketimi daha az olduğu için ve ürik asidi arttıran gıdalardan beslenme az olduğundan dolayı bu hastalığın görülmesi daha azdır. Gut hastalığı gençlerde daha az rastlanan bir hastalıktır. Daha çok kırklı yaşlardan sonra hastalık daha da artar. Kadınlarda daha ender durumda görülür. Gut hastalığı daha çok erkeklerin hastalığıdır.

Kanda yükselen ürik asit doğal olarak vücut tarafından atılmak zorundadır. Bu atım sırasında en çok tercih edilen yerlerden bir tanesi de böbrektir. Ama böbrekte bu atımı engelleyecek bir durum söz konusu ise yani böbrek yetmezliği durumu ortaya çıkarsa o zaman bu atım gerçekleşemez ve kanda ürik asit giderek artar. Vücudun belli yerlerinde de birikme olur. O halde gut hastalığının ortaya çıkmasına neden olan hastalıklar böbrek yetmezliğidir. Bazı ilaçların uzun süre bilinçli yada bilinçsiz olarak kullanılmasıdır. Sara hastalığı ilaçları ve aspirinin kullanılması, idrar söktürücülerin bilinçsizce alınması kanda ürik asit birikmesini arttırabilir. Lösemi ve kanser gibi hastalıklarda da vücutta ürik asit artar.

Ayrıca dukan diyeti ile gut hastalığı arasındaki ilişkiyi merak ediyorsanız, “Dukan Diyetinin Zararları” isimli makaleyi okuyabilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir