Hacamat İle İlgili Peygamber Efendimizin Hadis-i Şerifleri

Öncelikle hacamat nedir sorusunun cevabını verelim sizlere. Hacamat, vücuttaki pis kanın ve toksinlerin dışarı atılması işlemeni verilen addır. Hacamat, peygamber efendimizin de yaptırmış olduğu bir tedavi şekli olmaktadır ve bu nedenle de sünnet olmaktadır. Hacamat belirli günlerde yapılması gereken ve bu günlerin dışında yapıldığı ciddi sakıncaları bulunan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Bu sakıncalı durumlar insanı ölüme kadar götürebilmektedir. Hacamat ile birçok hastalık da şifa bulmaktadır. Baş ağrısı, kalça ve eklem ağrıları, bel ve boyun fıtığı, tansiyon ve şeker hastalıkları gibi birçok hastalık hacamat ile tedaviye kavuşmaktadır.

hacamat ile ilgili hadisler

Hacamatın önemine peygamber efendimiz birçok hadis-i şerifi ile değinmiştir. Peygamberimizin de düzenli olarak yaptırmakta olduğu hacamat olma işlemi birçok derde deva olmaktadır. Peygamber efendimiz hacamat ile ilgili hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır:

  • “Sizin tedavi olmak için başvuracağınız en iyi çare Hacamattır.”
  • “Her kim ayın on yedi, on dokuz ve yirmi birinci günlerinde kan aldırırsa kan hücumundan dolayı meydana gelen birçok hastalıklardan şifa bulur.”
  • “Mirac’dan inerken hangi Melek cemaatine rastlasam; Ey Muhammed (s.a.v.)! Ümmetine hacamat olmalarını emret! dediler.”
  • “Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır.”
  • “Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri hacamat olup da bir hastalığa yakalanan, kendinden başkasını suçlamasın!”
  • “Kim Çarşamba ve Cumartesi günleri kan aldırıp da bir hastalığa yakalanırsa, kendinden başkasını kınamasın.”
  • “Cuma gününde bir saat vardır ki; hacamat olma işlemi o saate denk gelirse, kişinin beynine kan hücum eder.”
  • “Çarşamba günü hacamat olmaktan kaçının; çünkü o, Eyyub aleyhisselam’ın belaya düştüğü gündür.”
  • “Başın arkasındaki çukurdan kan aldırmak unutkanlığa sebep olur. Onun için bundan kaçınılmalıdır.”

Yukarıda yer alan hadis-i şeriflerde peygamber efendimizin hacamat olma işlemine verdiği önem vurgulanmaktadır. Peygamber efendimiz hacamata çok büyük bir önem vermiştir ve hatta Ebu Taybe adında bir Haccam’a hacamat yaptırmış ve ücretini de kendini cebinden ödeyerek, “kan aldırmanın en güzeli hacamattır.” buyurmuşlardır. Peygamber efendimizin bu denli önem vermiş olduğu hacamat olma işlemi, düzenli olarak yaptırılması gereken bir olay olmaktadır. Birçok hastalığa tedavi olmakta ve ayrıca vücuttaki pis kanın dışarı alınması ile birlikte vücudun kendini yenilemesi sağlanmaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir