Hacamat Nasıl Yapılır?

“Bir kişi ayın on yedisi, on dokuzu ve yirmi birinde hacamat olursa her derde şifa bulur” E.Davud.

“Sıcaklar hiddetlenince, kan aldırın. Zira kan yoğunlaşır ve adamı hasta eder, hatta öldürür” Ramuz el-Hadis‘ten.

Hacamat konusunda birçok söz yer almaktadır. Peygamber Efendimizin de bu konuda önemli Hadis-i Şerifleri yer almaktadır. Böylece hacamatın önem verilmesi gereken bir konu olduğu da ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir hastalıktan kurtulabilmekte veya mevcut olan sağlığı koruyabilmek amacı ile vücudun belirli bölümlerinden yapılan kan alma işlemine hacamat denilmektedir. Damar tıkanıklıklarının ve zararlı maddelerin toplandığı bölgelerin ince damarlarından veya kılcal damarlarından kan alınması ile gerçekleştirilen bu işlem, insan sağlığı için büyük bir önem arz eden alternatif tıp yöntemlerinden biri olmaktadır. Hacamat; Peygamber Efendimizin tavsiye ettiği ve bizzat kendilerinin de uyguladığı sünnetlerden olmaktadır. Peygamberimizin hacamat ile ilgili birçok hadis-i bulunmaktadır. Peygamber Efendimiz bazı Hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır:

“Hacamat olunuz, Cebrail (a.s) bana o kadar tavsiye etti ki, mutlaka gerekli olduğunu düşündüm”.

“Tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı hacamattır”.

“En iyi ilaç şunlardır; Ağızdan içilen ilaç, buruna çekilen damla, yürümek, kan aldırmak ve sülük takmak”.

Peygamber efendimizin de bu denli önemli verdiği bir konu olan hacamata bizler de gereken önemi vermeliyiz. İnsan sağlığı için büyük önem arz eden ve zararlı kanların vücuttan atılmasına yardımcı olan hacamat, bizler için bulunmaz bir nimet olmaktadır.

hacamat resimHacamat; bu işin ehli kişilere tarafından yapılmaktadır. Ayın belirli günlerinde uygulanan bu işlemi yapacak kişinin, iyi eğitim almış olması, temiz çalışan ve sağlıklı bir kişi olması gerekmektedir. Deri hafif bir biçimde neşter yardımı ile çizilmektedir ve üzerine ağzı geniş bir kupa kapatılmaktadır. Bu şekilde emici bir güç kullanılmakta ve kirli kan vücuttan çıkarılmaktadır. Bu yöntem vücudun belirli bölgelerine uygulanmaktadır. Özellikle hastalık bulunan ve kirli kanın bol bulunduğu bölgelerden bu kan aldırma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Hacamat ayın belirli bölümlerinde yapılmasında sakınca bulunduran bir uygulama olmaktadır ve bu günlerde yapılması kesinlikle yasak ve çok risklidir. Çünkü yasak olan bu günlerde hacamat uygulanır ise; sonucu ölüme kadar giden olumsuz durumlara yol açmaktadır. Bu nedenle hacamatı uzman ve işinin ehli kişilere yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca hacamat yaptırmadan önce yapılması gereken ve yapılması yasaklanmış olan günler hakkında mutlaka derin ve detaylı bir araştırma yaparak, inceleyiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir