Hacamat Nedir? Hacamat Nasıl Yapılır?

3
7259

Hacamat; vücudun belli bölgelerinden deri arasındaki kirli kanın aldırılmasıdır. Deri altında birikmiş, vücuda zarar veren pis kanı; kupa veya bardak terapisiyle temizler. Amaç, kanın rahatça dolaşmasını sağlamaktır.

Hacamat, iki omuz arasında, belden, bacaklardan, sırttan ve başın arka kısmından tedavi maksadı ile yapılmaktadır. Hacamat, peygamber efendimizin sünneti olmaktadır. Peygamber efendimizin hacamat ile ilgili birçok hadisi bulunmaktadır. İbni Abbas (r.a.)’dan rivayet edilir ki: Resulullah (s.a.v.) “İsra (Miraç) gecesi hiçbir meleğin yanından geçmedim ki bana ey Muhammed ümmetine hacamatı tavsiye et” demesin, buyurmuştur. Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Sizin tedavi olmak için başvuracağınız en iyi çare hacamattır”.Resulullah (s.a.v.) başından ve iki omuz arasından hacamat olmuşlardır. Sünnete uymak niyeti ile ve bize emanet olan vücudumuzun sağlığına kavuşması için yaptırdığımız hacamat bir ibadet şeklidir.

Hacamat birçok hastalığa da faydalı olmaktadır. Bunlar;

  • Ödemleri çözer,
  • Beyin fonksiyonlarını canlandırır,
  • Ağrıları giderir,
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir,
  • Tansiyonu dengeler,
  • Psikolojik hastalıklara iyi gelir,
  • Eklem ağrılarını giderir,
  • Karaciğer, kalp ve bunun gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur.
  • Kanser ve kısırlığa şifa verir.

İlkbahar ve sonbaharda hacamat yaptırmak peygamberimizin tavsiyesidir. Hacamat, Pazar, Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri yapılmalıdır, diğer günler yapılmamalıdır. Ayın 17’sine rastlayan Salı gününde hacamat olmak, bir yıllık hastalığa şifa olmaktadır. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Kim Çarşamba ve Cumartesi günleri kan aldırıpta bir hastalığa yakalanırsa kendinden başkasını kınamasın”.Yine başka bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuşlardır: “Cuma gününde bir saat vardır ki, hacamat olma işlemi o saate denk gelirse kişinin beynine kan hücum eder”.

Bir kişinin beynine kanın hücum etmesi kişiyi ölüme götürebilir. Kan aldırmanın insan sağlığına katkısı tıbbi bir gerçeğe dayanmaktadır. Londra Milli Hastanesinde ve Kopenhag Kraliyet Hastanesinde hacamatla ilgili tıbbi araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalar neticesinde kirli kan alınınca, koyu kanı bulunan hastaların beyinlerinden geçen kan akışının hızlandığı, kanın incelmesiyle, kandaki alyuvar yoğunluğunun azaldığı, hemoglobin seviyesinin düştüğü, böylece kalbin beyne daha rahat pompalama yaptığı tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmalarda, kan akışının artmasıyla insanın ataklığının da fark edilir derecede arttığı görülmüştür. Hastalıklara karşı kan aldırmanın koruyucu bir rol oynayabileceği bu araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Ancak hacamat; çok ihtiyar ve zayıf kişilerde, kalp yetmezliği olanlarda, bir yeri kesildiğinde kanı durmayanlarda, hamilelerde, aşırı kansız insanlar, AİDS olan hastalarda, tansiyonu çok düşük olanlarda ve küçük çocuklarda riskli olabilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz