Halikarnas Balıkçısının Asıl Adı

Biz onu Halikarnas Balıkçısı olarak tanıdık, fakat onun asıl adını bilen kişi sayısı çok az. Halikarnas Balıkçısı, Bodruma aşık olan ve romanları ile hikayelerinde sık sık bunu ortaya konan ünlü bir yazardır.

Halikarnas Balıkçısının asıl adını merak ediyorsunuzdur. Çünkü onu çoğunluklu bu isimle tanıdık. Gerçek adı ise Cevat Şakir Kabaağaçlı‘dır.

Halikarnas Balıkçısı’nın Hayatı

Doğduğunda tarih 17 Nisan 1890‘ı gösteriyordu. Babası, doğduğu yıllarda komiserlik görevinde bulunuyordu. Diğer kardeşleri gibi Cevat Şakir de yetenekli bir çocuktu. Diğer kardeşleri ressamlık ve gravür sanatları ile ilgilenirken Cevat Şakir ise yazar olmayı tercih etti.

halikarnas balıkçısı ( Cevat Şakir ) ve hayatı

1907 yılında Robert Koleji‘nden mezun olan Cevat Şakir, ilk yazılarını da bu yıllarda yazmaya başladı. Kendisi İngiltere’ye gidip denizciliğe dair bir öğrenim görmek istese de ailesinin zoruyla Amerikan Oxford Üniversitesi’ne gönderildi ve burada tarih bölümünde eğitim aldı. Sonrasında ise Türkiye’ye geldiğinde yazarlığından para kazanmaya başladı. Çeşitli dergilerde yayınladığı yazılar ve hikayeler sayesinde geçimini sağladı.

13 Ekim 1973 yılında ise kemik kanseri dolayısı ile hakkın rahmetine kavuştu. Ama Halikarnas Balıkçısı ismini ise öyle bir kazıdı ki o isim hiçbir zaman ölmeyecek…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir