Hastalığın Menenjit Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Menenjit hastalığında en önemli ve hayati olarak üstünde durulması gereken konu erken teşhistir.Bunun öneminden dolayı menenjit belirtilerini iyi bilmek ve buna benzer şikayetler olduğunda ilk yapmanız gereken bir an önce hastaneye gidip bu şikayetlerinizden bahsetmeniz olacaktır.

Öncelikle menenjit; beyin ve omuriliği kapsayan zarların iltihabıdır.Bu iltihap sinirler üzerine baskı yaparak hastaya büyük bir acı verir.

Menenjitin Nedenlerini Şu Şekilde Sıralayabiliriz;

  • Menenjitin meydana gelmesinde en önemli etkenlerden biri enfensiyonlardır.Bu enfeksiyonlar; bakteriyel, viral veya fungal olabilir.
  • Daha az görülmesi ile birlikte menenjit; parazitler, cerrahi yaralanmalar esnasında, travma sonucunda ve diğer hastalıklar ile de meydana gelebilir.

Menenjit bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı dikkatli olmak bu hastalıkta önemini daha da arttırmıştır.Peki menenjit nasıl bulaşır? Menenjite yakalanmış hastalarla temastan, öksürüğünden veya salgısından korunmak gerekir.

Menenjitin Belirtileri Nelerdir? Menenjit genel olarak hemen hemen herkeste aynı ana belirtileri gösterir.Bunlar;

  • Ateş
  • Baş ağrısı
  • Boyun tutulması
  • Işığa duyarlılık (fotofobi)

Menenjit geçiren bir hastanın bu dört belirtiye sahip olması beklenmez.Bunların 3’üne sahip olan bireyler mutlaka doktora gitmeli ve bu hastalıktan şüphelenmelidir.Özellikle ateş en başta kendisini gösterir, sonrasında ise büyük ölçüde ışığa bağlı olarak bir baş ağrısı görülür.Baş ağrısı beyini kazıyacak noktalara kadar gelebilir.Menenjit geçiren hastalar kesinlikle etrafındaki bütün ışıkların kapatılmasını ister.

Ayrıca yukarıda sayılan ana belirtiler dışında; yorgunluk veya halsizlik, bulantı ve kusma, iştah kaybı da gözüken belirtiler arasındadır.

Bu belirtileri bebeklerde görmek zordur.Onlarda menenjitin varlığını teşhis etmek yetişkinlere göre daha zordur.

Menenjit hastaları evde tedavi edilmezler ve kesinlikle hastaneye yatışının gerçekleşmesi gerekir.Doktorlar genellikle belden aldıkları sıvı sonrasında menenjit teşhisini kesinleştirirler ve sonrasında ilaç tedavisine başlanır.Çoğunlukla ilaç (sarımsı bir sıvıdır) seruma katılarak veya yalnız olarak damardan verilir.Menenjit gerçekten önemli bir hastalıktır ve erken teşhisin çok ciddi yararları vardır.Geç kalınması durumunda beyinde kalıcı hasarlar oluşabilir; sağır veya kör olabilir; hatta yaşamını dahi yitirebilir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir