Hazcılık Diğer Bir Adıyla Hedonizm Nedir?

Hazcılık diğer bir adıyla Hedonizm, Aristippos tarafından ortaya konmuş bir öğretidir.Kendisi Sokrates tarafından ders almış bir bilgindir.Bu öğreti ortaya konduğunda tarih Milattan Önce 435 ila 355 arasını gösteriyordu.Eskiden gelen bu düşünceler akıllara şunu getiriyor; günümüzde zamanımız o kadar dolu ki düşünmüyoruz; geçmişte ise, günümüzün tüm saçmalıkları olmadığı için çok fazla düşünecek zaman olmalı!

Şimdi hazcılığı veya hedonizmi daha fazla irdeleyelim ve öğretinin asıl amacına yoğunlaşalım.Hedonizm, insanın yapacağı her işte odak noktasının haz olması gerektiğini savunur.Yaptığımız tüm plan ve programlar hazzı hedef tutarak yapılmalı ve sonrasında da uygulanmalıdır.Yani bizim mutlağımız haz ise her türlü hareketimizde hedefimiz o olmalıdır.

Aristippos, ortaya koyduğu bu düşünce ile aslında insanın ulaşmak ve elde etmek istediği şeyin mutluluk olduğunu vurgulamıştır.İnsanlar mutlu olmak ve haz almak için yaşarlar.Acılardan uzaklaşmamız gerektiğini vurgulayan düşünür gerçek hazzın bir süreklilik oluşturacağını vurgular.Yani gerçek hazza sadece bilgelikle ulaşılabilir.

Aristippos’un devamında bu öğretiye sahip çıkan diğer bir filozof Epikuros olmuştur.Fakat bazı farklılıklar taşımaktadır.Aristippos bedeni bir hazzı temsil ederken Epikuros ise ruhi bir hazzı temsil etmektedir.Yani Epikuros dünyevi şeylerle ilgilendikten sonra alınacak hazza değil daha derin ve tinsel bir hazza yolculuğu benimser.

Günümüzde ‘Hazcılık Kampı’ veya ‘Hedenonizm Kampı‘ diye adlandırılan bir kamp türü ortaya çıkmıştır.Peki nedir bu hazcılık kampı?

Hazcılık kampı daha çok batıda görülen ve insanların cinsel zevklerine daha fazla fantezi katmak için düzenlediği kamplardır.Ana teması cinsellik olan bu kamplar genelde çıplak bir şekilde yapılır.

Bir Hedonizm Hikayesi

Zengin bir işadamı birgün toplantıya gidecektir.Tam da lüks aracına binerken yanına ağlamaklı bir şekilde bir kadın yaklaşır.Elindeki fotoğrafta bir çocuk vardır.Onu işadamına gösterir ve oğlu olduğunu söyler.Oğlunun çok amansız bir hastalığa yakalandığını ancak ameliyat olursa iyileşeceğini ve ameliyat ücretinin çok yüksek olduğunu söyler.Zengin işadamı da hemen onun için bir çek yazar ve kendisine verir.Sonrasında işadamı toplantısına gider.Eve döndüğünde komşusu ona uğrar ve  “sabah arabana binerken yanına bir kadın yaklaştı.Sen o kadının kim olduğunu biliyor musun” diye sorar.İş adamı hayır bilmiyorum der.O kadın çok ünlü bir dolandırıcı nolur bana ona para kaptırmadığını söyle der.Bunun üstüne iş adamı “ne doğrumu o bir dolandırıcı mı? bu hafta aldığım en güzel haber bu!Demek ki ortada ölmek üzere olan bir çocuk yok”, der.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir