Hidrosefali Nedir ?

Hidrosefali kelimesi su kafa anlamına gelen bir kelimedir. Hidro ile sefali kelimelerinin birleşmesinden oluşan bir kelimedir. Tıpta ise beyin boşlukları içerisinde aşırı beyin omurilik sıvısının birikmesidir. Her yaş grubunda görülen bir hastalıktır.

Genellikle beyin omurilik sıvısının beyin boşluğu ve omurilikte belli bir dolaşma düzeni mevcuttur. Beyinde dört adet havuzcuk vardır. Beyin omurilik sıvısı birinci ve ikinci karıncıklardan üçüncü karıncığa geçer. Daha sonra daha geniş olan dördüncü karıncıktan omuriliğe geçer. Beynin etrafında dolaşarak çıkıntılar tarafından yeniden emilir. Kafa basıncı dengelemek, beyni beslemek, dış etkilere karşı beyni korumak, beynin ileti fonksiyonunu yerine getirmek gibi çok önemli fonksiyonlara sahiptir.

Hidrosefali

Hidrosefali, damar tıkanıklığı yada emilimin yetersiz olmasından dolayı omurilik sıvısının birikmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Hidrosefali, doğal olarak kafa içi basıncı arttırır. İki aylık bebeklerde hidrosefali belirtileri ciddi olarak görülmektedir. Bu belirtiler kafa çapının ani büyümesi, huzursuzluk, gözlerin aşağı doğru sarkmasıdır. Bu gibi durumlarda hemen doktora başvurulmalıdır. Erken tedavi ile olumlu sonuç almak mümkündür.

Hidrosefali Hastalığı

Yetişkinlerde ise kafa tası kemikleri gelişimini tamamladığından ve kemikler birbirine birleştiğinden dolayı kafa büyümesi gibi bir olay görülmez. Yetişkinlerde baş ağrısı, görme sorunları, fazla uyku gibi belirtiler görülmesi hidrosefalinin işareti olabilir. İlerleyen safhalarda koma görülebilir.

Tıkanmaya bağlı hidrosefalinin  tedavisi cerrahidir. Beyin içinde birikmiş olan beyin omurilik sıvısını ya kalbe ya karın zarına yada akciğer zarının altına tahliye etmektir. Bu işleme şant prosedürü denir. Şantın bir ucu beyin boşluğunda diğer ucu da karın zarının altında ve bazen akciğer zarının için de bazen de kalbin içinde yer almaktadır. Düz bir boru sistemi vardır. Bu borunun bir ucu beyine karıncığın içinde diğer ucu cilt altından ilerleyerek karın zarının altına yerleştirilir. Beyin içinde fazla sıvı tahliye edilir bu şekilde.

Hidrosefali tedavisi çok önemlidir. Özelliklerde bebeklerde tedavi şarttır. Erken cerrahi ile büyük oranda başarı sağlanmaktadır. Hidrosefali tümör tedavisi gören hastalarda da görülmektedir. Bu hastalar sürekli göz altında olduklarından dolayı erken teşhis ve tedavi ile müdahale edilmektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir