Hortum Nedir ? Hortumlar Nasıl Oluşur ?

Dünyada çeşitli sayıda hava olayları meydana gelmektedir. Bu hava olaylarından biri de rüzgarların neden olduğu hortumlardır. Hortumlar, spiral şeklinde dönerek  yeryüzüne inmeye başlarlar ve önlerine gelen her şeyi de kendi içlerine alarak dönmeye devam ederler. Kümülüs bulutları ile bağlantılı olarak oluşan horumlar çok şiddetli bir doğal afettir. Kuzey Amerika, Avustralya, İtalya, Orta Asya, İngiltere ve Japonya’da sık olarak görülmektedir.

Bir denizin yada gölün üzerinde meydana gelen hortumlar, emdiği sular sayesinde su hortumunu meydana getirebilirler. Fakat genellikle hortumlar kara üzerinde oluşmaktadır. Hortumlar şiddetlerine ve büyüklüklerine göre derecelendirilmektedir. F1’den ve F 5’e kadar derecelendirme yapılmaktadır. Şiddetli ve kısa olan hortumlar önlerine gelen her şeyi yıkarak darmadağın ederler. Etkileri oldukça kuvvetlidir. F5 en şiddetli dereceli hortumdur. Bu hortum tam bir afet çeşididir.

F5 Seviyeli Hortum
F5 Seviyeli Hortum

Hortum Nasıl Meydana Gelir ?

Karnabahara benzeyen kümülüs bulutları gökyüzünde kubbeleşerek diğer bulutlarla birleşirler ve yeryüzüne doğru inerler. Bu esnada şiddetli rüzgarda eserek hortumları meydana getirirler. Kara üzerinde olan hortumlar daha şiddetlidir. Hortumlar önlerine çıkan her şeyi içine alarak gökyüzüne doğru çıkarmaya başlarlar. Şiddetli olanları bir şehri yok edebilir. Tamamen şehri ortadan kaldırabilir.

Alfred WegenerBilimsel olarak hortumun nasıl meydana geldiğini ilk ortaya çıkaran kişi Alman meteorolog Alfred Wegener‘dir. 1917 yılında bu teoriyi bulmuştur.

Hortumun etkisi önlemek mümkün değildir. Hortumun ne zaman ortaya çıkacağı bilinmez. Ve şiddetli olup olmayacağı da belli değildir. Bu açıdan hortumları önceden kestirip önlem olmak gibi bir durum söz konusu değildir.

Hortumdan Nasıl Korunulur ?

Hortumdan korunmak için çeşitli şeyler yapılabilir. Mesela bir binada iseniz bu binanın bodrum katı varsa mutlaka bodrum katına inip saklanmak gerekir. Bodrum kat yoksa bulunduğunuz yerde, en alt katlara ve pencerenin olmadığı bir yere sığınmak en mantıklı seçenek olacaktır. Yada pencerenin en az olduğu yere sığınmak gerekir. Sağlam bir eşyaya tutunmak gerekir. Kolay kolay yerinden kımıldamayacak bir eşya olması gerekir. Banyo ve tuvaletler hortumdan korunmak için en çok tercih edilen yerler olmalıdır. Tesisat boruları duvarların direncini arttırır. Pencerelerden uzak durmak çok önemlidir. Zira cam parçacıkları yaralanmaların en büyük sebebidir. Zayıf bir binada yada arabada iseniz o zaman bulunduğunuz yeri terk etmeniz en akılcı yoldur. Arabayı kullanmaya çalışmak yanlıştır. Arabadan çıkıp bir an önce güvenli bir yapıya ulaşmak gerekir. Kırsal bir yerde bulunuyorsanız ve sığınılacak yer yoksa yere çöküp başı kollarınızın arasına almanız gerekir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir