İki Bini Aşkın Yeni Bitki Türü Keşfedildi

0
573

İnsan hayatı için oldukça büyük önem taşıyan bitki örtüsü, her geçen yıl yeni keşiflerin yaşanmasına sahne oluyor. Yıllar ilerledikçe ve bilim geliştikçe, keşfedilen bitki türleri de artmaya başlıyor. İnsanların ayak basamadığı noktaların birçoğuna artık ulaşılabiliyor olması da bu keşiflerde oldukça büyük rol oynuyor. Son bir yılda da iki binin üzerinde yeni bitki türü keşfedilmiş durumda. Ekolojik denge için oldukça önemli olan bu bitkiler, tabi ki insan yaşamı için de bir o kadar önemli. Doğada hemen her şeyin bir dengeyi sağladığını düşünecek olursak, tek bir bitki türünün yok olması bile dengeyi değiştirecek unsurlardan biri.

yeni-bitki-turleri

Doğaya baktığımızda, hayvanlar, insanlar ve bitkiler birbiriyle oldukça kuvvetli bir ilişki içerisinde görünüyor. Yeni bitki türlerinin keşfedilmesi de bu bağlamda oldukça önemli. İnsanlar için besin olmanın yanı sıra, ilaç sanayisinde de kullanılan bitkiler, yeni türler keşfedildikçe daha da fazla önem kazanıyor. Son bir yılda iki bini aşkın bitki türünün keşfedilmiş olması ile birlikte de bilinen bitki türlerinin sayısı 400 bin civarına ulaşmış durumda. Yeni türlerin keşfediliyor olmasının yanı sıra, yok olan türler de oldukça fazla. Bu güne kadar keşfedilmiş olan bitki türlerinin yüzde 21’lik bir bölümü, birçok nedenden dolayı yok olmuş durumda. Bu nedenler arasında iklim değişikliği, aşırı yayılmacı bitkiler, hastalıklar ve bitkinin doğal çevresinin yok olması bulunuyor.

ilginc-bitkiler

İstatiksel olarak bakılacak olursa, her beş bitki türünden biri, yukarıda saymış olduğumuz nedenlerden dolayı yok oluyor ya da yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Ancak son bir yıl içinde 2 bini aşkın bitki türünün keşfedilmiş olması da oldukça büyük önem taşıyor. Birçok hastalığa iyi gelebilme ihtimali olan bu bitkiler, araştırmalar sonucunda bir takım ürünlerde kullanılabiliyor. Bu da insanlık için büyük bir keşif anlamı taşıyor. Bitkiler arasında yayılmacı olarak adlandırılan bitkiler ise diğer bitki türlerini tehdit ederek, onların yok olmasına neden olabiliyor. Bu yayılmacı bitki türlerinden ise beş bin civarında tür olduğu biliniyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz