İmplant Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İmplant, eksik dişlerin yerine onların görevini yerine getirmek için yerleştirilen titanyum alaşımlı yapay diş kökleridir. İki parçadan oluşur. Bunlardan biri protez, diğeri implanttır. Tedaviye başlamadan önce nasıl bir protez uygulayacağımızı planlayıp ondan sonra dişin altına yerleştirilen implant sayısı belirlenmelidir. İmplant yerleştikten sonra, ağızda  tek başına yapay bir diş kökü gibi bulunur.

implant diş sayısıİmplant sayısını azaltmak önemlidir. Maddi ve fizyolojik olarak bu durum hastayı zorlayabilir. Üç diş eksikse iki diş arasına implant yerleşip araya köprü protez kullanılabilir. Eğer yan yana üç diş eksikse,  üst çene sekiz, alt çeneye altı implant yerleştirerek toplam on dört implant ile bunu sağlayabiliriz.

Genel anestezi istenmediği sürece hastaya implant, lokal anestezi ile yapılır. Operasyonda hasta hiçbir şey hissedemez. Bu aşamalarda bir şey hissedemez. Böyle durumlar için lokal anestezi bu durumu hissettirmemek için uygulanmaktadır.Önce implantın  gireceği yuva açılır. Şu an implantlar üst düzey yüzey özelliklerine sahiptir. Çok küçük alan içinde çok büyük bir tutulma alanı elde etmek implant için amaçtır. İmplant yerleşip kapanınca iyileşme süresi başlar. Bu yüzey üzerine kemiklere tutunma sağlanır. Yüzey özellikleri ne kadar iyiyse o kadar tutunma sağlanır. İşlem sonrasında protez aşaması da aynı seansta yapılabilir. Enfeksiyon yoksa ve yüksek basınca bağlı kalmıyorsa dişler, aynı seansta protez yapılabilir.

implant tedavisiİmplant tedavi süresi vakadan vakaya değişir. Genel olarak çene kemiğinin implant ile uyum süreci bitince yani bağlanma aşaması bitince protez yapılabilir aşamaya girer. Bu ortalama üç ay süredir. Protez iki hafta ila bir ay süren bir aşamayı gerektirir. İmmediat implant operasyonlar vardır. Basınç olmayan bölgelerde operasyondan hemen sonra dişler implant ile bağlanabilir.

İmplantların avantajları teknolojinin gelişimiyle beraber artmaktadır. Tek diş yerine koyulan implant ile hiçbir dişe dokunulmadan o eksiklik giderilir. Herkese implant yapılamaz. Genel sağlık durumunun çok iyi olması gerekir. Radyo terapi görmüş bir hastaya implant yapamayız. Zometa dediğimiz fosfat içerikli ilaçlar kullanan hastaya implant yapamayız. Çene kemiği ince ise ve yüksekliği ve genişliği yeterli değilse implant uygulanmaz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir