İnsan Gözü Kaç Megapixeldir ?

İnsan, doğada kullanılan birçok teknolojik mekanizmaya göre daha gizemli ve derin bir bilgi hazinesine sahiptir. İnsan kendi mükemmelliğini her geçen gün öğrendiği yeni bilgiler sayesinde bir kez daha yaşıyor ve kendi vücudunu daha çok sorgulamaya başlıyor. Göz de sorgulandıkça ortaya çıkan mucizeleri ile birçok bilim adamının üzerine uzun yıllar araştırma yapmasına yol açan bir insan mekanizması, organıdır. Biz de bu yazıda insan gözü kaç megapiksel ? insan gözü kaç fps ? gibi sorulara cevap verirken insan gözünün inanılmaz çözünürlüğü hakkında bilgiler paylaşacağız.

Tüm bu sorulara geçmeden önce insan vücudu ve mükemmeliyeti üzerine günümüze kadar olan çalışmaları düşünelim. Sadece bilim ve teknoloji adına değil ilk çağlardan beri insan kendi beden ve ruhunu düşünerek bu hayattaki amacını ve bir tanrı olgusu olduğunu düşünmeye başlamıştır. Allah tarafından gönderilen ve son kitap olan Kuran-ı Kerim’de de insanın mükemmeliyeti birçok yerde geçmektedir. Şimdi bu mükemmel mekanizmalardan biri olan göze daha ayrıntılı bir şekilde bakalım.

insan gözü kaç megapiksel

İnsan Gözü Kaç Megapikseldir ?

Çıplak gözle gördüğümüz bu gerçekçi görüşü hiçbir mercek bize sağlayamıyor. Profesyonel makinelerin renkleri daha parlak göstermesi ya da efekt uygulaması sanki onları daha net ve kaliteli gösterse de dikkatli ve bilgili biri yapaylığı hemen sezinler. İnsan vücudu ve doğa insan üretimi sonucunda oluşan teknolojinin çok ama çok ilerisinde bir yapıya sahiptir. Bu durumun yanı sıra insan ve doğanın bozulması yine insan kaynaklı teknoloji ile oluşmaktadır.

Konuyu dağıtmadan insan gözünün çözünürlüğünden kaç megapiksel olduğunda bahsedelim. Öncelikle gözün beyin tarafından nasıl kullanıldığını açıklayalım. Göz kendini sürekli bir şekilde küçültme ve açma ile açı değişimi uygulayarak odaklanma ve netlik sağlar. İnsan iki tane göze sahiptir ve bu iki gözün hem kendi kalitesi ( göz sorunları açısından ) hem de görüş açısı eş değer bir görüntü almaz. Fakat beyin iki gözden gelen görüntülerin ikisini üst üste koyarak optimum görüntüyü alır. Burada da ayrı bir mükemmellik yatmaktadır.

insan gözü

  • 90’a 90 bir açı karşısında gözün sahip olduğu megapiksel ;

90 derece * 60 arc-dakika/derece * 1/0.3 * 90 * 60 * 1/0.3 = 324,000,000 pixel (324 megapixel)

  • 120 derecelik bir açı karşısında ise ;

120 * 120 * 60 * 60 / (0.3 * 0.3) = 576,000,000 pixel ya da 576 megapixel olur.

576 megapixel hayalinizdeki sayının kaç katı ?

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir