İpod Touch 5.Nesil İnceleme

ipod tocuh 5. nesilİpod Touch ilk piyasaya çıktığında sadece müzik hizmeti veriyordu.Şimdi ise çok daha fazlası…

İpod Touch günümüzde telefon özelliği hariç İphone özelliklerini kapsayan bir cihaz haline geldi.

İpod Touch 5. Nesil Donanım Özellikleri

 • Boyutsal özelliklerine bakıldığında; 123.4 x 58.6 x 6.1mm boyutlarındadır.Bu boyutlarıyla İphone 5’i andırmaktadır.İphone 5’ten daha ince bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz.Boyutsal özellikleri bu açıdan gayet iyi gözüküyor.
 • Ağırlığı ise 88 gram olarak gözümü çarpıyor.Bu hem avantaj hem de dezavantaj oluşturuyor.Çünkü hafif olması istenilen bir özellik olsa da bu kadar hafif olması cihazın düşmesine neden olabilir.Cihazın arkasında bulunan ve gömmeli bir şekilde yerleştirilen küçük halka sayesinde düşmemesi için yanında verilen bilekliği bağlayabilirsiniz.
 • Cihazın koyu gri, açık gri, pembe, sarı, kırmızı ve mavi renklerinde arka kapaklara sahip olması cihazın görünüm seçeneğini arttırıyor.Ön yüzü siyah olanların arka kapak rengi koyu gri olurken; ön yüzü beyaz olanların kapak rengi diğer tüm renkleri kapsıyor.
 • ipod tocuh 5. nesil kalınlığıCihaz 4 inç’lik 1136 x 640 piksel çözünürlüğü bulunan Retina ekranı barındırıyor.Bu ekran size mükemmel bir film izleme olanağı sağlıyorken aynı zamanda oyun oynama olanağı veriyor.Cihaz aynı zamanda bir nevi oyun konsolu olarak kullanılıyor.
 • Cihazın ön yüzünde 1.2 megapiksel çözünürlüklü FaceTime HD kamera yer alıyor.Bu da size görüntülü konuşma imkanı sağlıyor.
 • Arka yüzünde ise 5 megapiksel iSight kamera,  LED flaşı bulunuyor.
 • Çift çekirdekli Apple A5 işlemci bulunurken, 512 MB Ram bulunuyor.
 • Cihazın kapasitesine baktığımızda ise iki farklı model ile karşımıza çıkıyor.Bu modeller, 32GB ve 64GB‘lık hafızalara sahip.Eski modellerde daha düşük bir hafıza kapasitesinden başlıyorken bu cihazda hafıza 32GB kapasiteden başlıyor.Bu da iyi bir özellik oluşturuyor.Çünkü oyun, müzik, film, fotoğraf ve App uygulamalarını düşündüğümüzde hafızanın düşük olması bizi cihazı aldıktan sonra pişman edebilir.
 • Çift bant (2.4 GHz ve 5 GHz) 802.11n ve 802.11a/b/g Wi-Fi özelliği ile Wi-Fi bulunan yerlerde bize internete girme olanağı sağlıyor.Aynı zamanda cihazda Bluetooth 4.0 özelliğini barındırıyor.
 • İvmeölçer ve jiroskop sensör özellikleri özellikle çeşitli oyunlarda bize çok iyi bir şekilde destek veriyor.

ipod tocuh 5. nesil siyahİpod Touch 5. Nesil Yazılım Özellikleri

 • Apple iPod touch da iOS 6.0 sürümü yüklü bulunuyorken cihazı aldıktan sonra sürümü güncelleyebilirsiniz.
 • Cihazda sesli navigasyon bulunuyor.
 • App Store’dan istediğiniz uygulamayı internet yardımı ile cihazınıza indirip kullanabilirsiniz.
 • Safari internet tarayıcısı ile hızlı bir internet sayfa erişimi sağlıyor.
 • Cihazı full şarj ettiğinizde size 40 saatlik müzik dinleme, 8 saatlik video izleme imkanı sunuyor.Şarj olma süresi ise 4 saat.Cihazı hem prize takarak hem de usb kablosu ile şarj edebilirsiniz.
 • Cihaz H.264, MPEG-4 ve Motion JPEG video formatlarını açarken 1080p çözünürlüğünde videoları da oynatabiliyor.

İpod Touch 5. Nesil’in Fiyatı Ne Kadar?

Cihazın fiyatına bakarsak Türkiye’de 32GB’lık olan modeli 839 lira olurken 64GB’lık modeli ise 1120 liradan satılıyor.

Kişisel Görüşler

ipod tocuh 5. nesil renk çeşitleriCihazın fiyatı ne çok pahalı ne de çok düşük.Bu yüzden alıcıları çok kararsız bırakabilir.Bu cihazın İphone’dan farkı konuşma desteği ve 3G,4G özelliği gibi internet özelliğinden yoksun olmasıdır.Eğer ki kullandığınız bir telefon varsa ve bu özellikler benim için önemli değil diyorsanız gerçekten çok iyi bir cihaz.

Cihazı hem oyun konsolu olarak hem de kamera olarak kullanabilmeniz büyük bir avantaj.Her türlü uygulamayı kullanabilmeniz ve inanılmaz video çekimi de diğer artı yönleri.

Eğer bir İphone sahibi değilseniz ve başka bir telefon kullanıyorsanız, bu cihazı almanız ile tüm sorunlarınız çözülebilir.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir