İşletme Kurulurken Yer Seçimi

İşetmelerin Kuruluşunda Yer Seçimi

İsabetli yer seçimi önemlidir.Seyyar satıcılıkta bile yer seçimi önemlidir.Herkes her istediği yerde ürünlerini satamaz.Her şey hukuk kuraları sınırları içinde olmalıdır.Bütün iş alanlarında yer seçimi önemlidir.

Örneğin; bakkal açarken mahallenin gelir seviyesi, mahalle sakinlerinin alışkanlıkları vb. göz önüne alınır.

Lüks bir otel açılırken de hedef kitle belirlenir.İş adamlarımı, turistler mi vb.

Yer belirlemek için hukuki düzenlemeler yapılır.Sanayi sitelerinde bölümler bulunur.Kereste, marangozluk, yedek parça, otomotiv vb. ayrı bölümlerdedir.Müşteri kolayca istediği bölümü bulur, işletmeciler kendi aralarında yardımlaşır.

Oganize sanayi bölgesi, fabrika kurulması için ayrılan yerlerdir.(Kimya, otomotiv, yan sanayi, inşaat vb. bölümlenir.)

Eğlence yerleri atıklarıyla, gürültüsüyle vb. nedenlerden dolayı rahatsızlık verebilir.Diskolar, patlayıcı ve parlayıcı madde üreten yerler yerleşim yerlerine uzak yerlerde açılır.

Bir İşe Başlanırken, Bir İşyeri Kurulurken, Bir İşletme Açılırken,Yer Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

 • Hammadde Kaynakların Yakın Olmak: Hammadde taşıma maliyetlerinin azaltılması içindir.Örneğin; demir-çelik fabrikaları Karabük, Ereğli’de.Çünkü kömür Zonguldak’ta çok bulunur.(Kömür havzası, demir cevheri yakın yerlerde) Özellikle atığı çok olan cevheri taşımak zordur.Bazı hammaddeler de çabuk bozulur.(Konserve fabrikası, süt ve süt ürünleri fabrikası gibi).Bu yüzden hammadde kaynaklarına yakın olmak önemlidir.
 • Pazara Yakınlık: Pazara kolayca ulaştırabilmek, nakliye giderlerini azaltabilmek için pazara yakınlık önemlidir.Bazı ürünler taze tüketilir.Pazara yakınlık bu yüzden de önemlidir.
 • Nakliye: Nakliyede maliyet, emniyet, sürat önemlidir.4 taşıma yolundan da yararlanmak önemlidir.Örneğin Kocaeli kavşak noktasıdır.Deniz, hava, kara, demir yolu, hepsinden yararlanabilir.
 1. Deniz Yolu: En ucuz taşıma yolu, hız olarak daha düşük, kıtalar arası ağır mallarda tercih edilir.
 2. Hava yolu: Hız olarak erişilemez, maliyeti azalmaya başladı, talep artmaya başladı, hava ikmali yolu gelişebilir.
 3. Demir Yolu: Güvenli, sürati az, ray döşenmiş olmalı.
 4. Kara Yolu: Güvensiz, maliyetli, vazgeçilemezdir.
 • Taşımacılık: Malzeme, mamul, insan taşımacılığı için önemlidir.
 • Topoğrafya: Yer yapısının özellikleri, yerin engebeli oluşu, arazinin kayalık veya bataklık olması, toprağın yumuşak olması vb. konularda araştırma yaparak uygun yer seçiminde katkı sağlar.İşletmeler, tarım ve yerleşim alanlarına uzakta olan, sağlam zeminli, doğal afetlere dayanıklı yerlerde kurulmalıdır.İnşaatın buralarda maliyeti de düşüktür.Atıklarla tarım alanlarına zarar verilmemiş olunur.
 • Arazi ve Arsa Maliyeti: Çolak olan, yerleşim yeri dışı yerler daha uygundur.Seçilen arsa ve arazinin yolları yapılmış ve gereken işlemlere açık olmalıdır.
 • Su Kaynaklarına Yakınlık: Bu konuda yer seçiminde çok önemlidir.Sanayi üretimlerinin çoğu su ile yapılır.Fabrikada makinalar buharla çalışır ve bunun için suya ihtiyaç vardır.Göl, akarsu ve yeraltı kaynaklarından yararlanılır.Mineralsiz olan kaliteli su gerekir.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir