İstihare Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İstihare kelimesi yapılması istenen bir işin hayırlı sonuç verip vermeyeceğini anlamak demektir. Hayırlı olanı istemek anlamına gelir. İstihare kendi başınıza bir işin hayırlı olup olmadığını öğrenmeyi istemektir.

İstihare yapmak için önce abdest alınmaktadır. Daha sonra iki rekat nafile namaz kılınır. Fakat bu namaz istihare niyetiyle kılınmalıdır. Zammı sure olarak ilk rekatta Fatiha Suresinden sonra Kafirun Suresi okunmalıdır. Zammı sure olarak ikinci rekatta Fatiha Suresinden sonra İhlas Suresi okunmalıdır. Bu namazı kıldıktan sonra Peygamberimizin ( SAV) tavsiye ettiği bir dua vardır. Namazdan sonra kıbleden yönümüzü çevirmeden ve dünya kelamı adına bir şey konuşmadan bu istihare duası okunmalıdır. Bütün fıkıh kitaplarında bu istihare duasını bulmak mümkündür. Daha sonra hiç dünya kelamı konuşmadan kıbleye doğru dönülerek yatılmalıdır. Sağ elimizi yüzümüzün altına konmalıdır. Bu şekilde uyunmalıdır. Gece uyandığımızda kalbimizde bir ferahlık hissetmek iyiye alamettir. Eğer huzursuzluk içerisinde uyandıysak o işin sıkıntılı olacağına işarettir.

istihare

İstihare yaptıktan sonra neticesi bizim için olumlu ise o bize hayır getirecek demektir. Fakat iyi gördükten sonra o işi yapmamak konusunda herhangi bir günah söz konusu değildir. İstihare sonucunda iyi çıksa bile kişi yapmak istemiyorsa o işten vazgeçebilir.

İstihare herhangi bir için bizim hakkımızda olumlu olup olmayacağını öğrenmek için yapılmaktadır. Evlenecek kızlar yada erkekler istihareye yatabilir. Kendilerinin makbul gördükleri kişileri de kendileri için istihareye yatırmak mümkündür. Yani kişi  başkası için de istihareye yatabilir. Ama kişinin kendisinin istihareye yatması daha uygundur. İstihare Peygamberimizin (SAV) tavsiyesi istikametinde yapılacak bir işin sonucunun iyi olup olmadığını tespit anlamında yapılan bir yoldur. Halis niyet ile yapıldığından dolayı Allah o kişiye yol göstermiş olur.

Müslümanların istihareden bir netice alabilmeleri için Allah’ın yasak ettiği şeylerden uzak bir hayat yaşamaları gerekir. İşi gücü haram olan insanın istihareye yatmasının ona faydası dokunacağı söylenemez. Bu işlerden uzak durması gerekir ki kişinin yaptığı duanın neticesi olmuş olsun. Haram insanın vücudunda durduğu müddetçe Allah o kişinin duasını kırk gün kabul etmez. Bu sebeple haramdan uzak bir yaşantı yaşamak gerekir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir