İşyerinde Ücretlendirme Sistemi

İşyerinde ücretlendirme sistemi önemli bir konudur.Çalışanlarınız için uygun ve adil bir ücretlendirme sistemi oluşturursanız onların motivasyon ve verimliliklerini arttırmış olursunuz.Bu sayede çalışanlar işini daha iyi ve hızlı yapabilirler.

Temel olarak işyerinde ücretlendirme sistemleri 3 şekilde yapılmaktadır.Bunlar;

  • Zamana Dayalı Ücretlendirme: Birçok işyerinde bu sistem kullanılmaktadır.İşçinin çalıştığı süreye göre ödeme yapılır.Bu ödemeler; aylık, haftalık veya günlük olabilir.
  • Üretim Sayısına Dayalı Ücretlendirme: İşçinin ortaya koyduğu ürün veya yaptığı işin birim başına göre ücret aldığı sistemdir.Bu sistemler işin fazla olduğu yerlerde kullanılır.Adet başına ücret alan işçide daha hızlı çalışır ve bu sayede verimlilik artar.Ne kadar çok çalışkanlık o kadar çok paradır.
  • Karma Sistem: Bu iki sistemin biraraya gelmesi ile oluşur.Çalışanların zaman dayalı maaşı vardır.Yani aylık aldığı ücret vardır.Fakat ortaya koyulan belli bir düzeyin üstüne çıkarsa yapılan iş veya hedef başına ek ücret alır.Bu da birçok yerde kullanılmaktadır.Prim sistemi olarak adlandırılır.

Genel itibariyle bu 3 sistemin kullanıldığını görmekteyiz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir