İyonosfer Nedir ? İyonosferin Özellikleri Nelerdir ?

İyonosfer, elektromanyetik dalgaların geçmesi ve iletilmesi için ihtiyaç duyulan iyonları içeren ve aynı zamanda da elektronların serbest bir şekilde dolaştığı katmandır. Atmosferin katmanları arasında bulunan iyonosfer, 70 ila 500 km lik diliminde bulunuyor.

Kendi içerisinde de farklı tabakalara ayrılır. Bu tabakalar, ışıma ve yansıtma özelliklerine göre farklılaşır. İyonosfer zaman içerisinde yükseklik farklılaşmasına uğrar. Bunun nedenleri arasında mevsim değişimi önemli bir etmendir.

iyonosfer

Radyo dalgalarının bu katman içerisinde yansıtılması  önemli bir konudur. İyonosfer katmanı içerisinde bulunan gazlar, iyon halinde bulunur. Bu sayede de radyo dalgaları iyi bir şekilde iletilir. Katman içerisinde sıcaklık bir hayli yüksek olsa da gazların seyrek dağılımı yüzünden termometre ölçümleri düşük değerler verir.

Yeryüzünden giden bir radyo dalgası bu katmana geldiğinde katmanda bulunan elektronlar ile aynı titreşimi alırlar. Bu titreşim enerjisi sayesinde; elektronlar kendi içlerinde yeni bir düzenlemeye gider ve orjinal radyo dalgasını tekrar oluşturur. Bazı durumlarda ise tam yansıma gerçekleşemez. En iyi durum ise; iyonosferde oluşan çarpışma frekansının radyo dalgasının sahip olduğu frekanstan düşük olması ve iyonosferde bulunan elektron yoğunluğunun istenilen seviyede olmasıdır. Bu şartlar sağlanırsa tam yansıma gerçekleşir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir