Jantlar Hakkında Teknik ve Genel Bilgiler

Ülkemizde kullanılan jantlar malzemelerine göre üçe ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Alüminyum alaşımlı jantlar,
  • Sac jantlar,
  • Magnezyum alaşımlı  jantlar olarak bilinir.

Sac jantlar genelde ilk aracı almış olduğumuz zaman altında çıkan jantlardır. Bu jantlar, preslenme ve kaynakla birleştirme yöntemi ile birleştirilerek üretilmektedir. Alüminyum alaşımlı jantların % 90’ı alüminyum, % 10’u silisyum malzemelerinin birleştirilmesi sonucunda üretilmektedir. Magnezyum alaşımlı jantlar Türkiye’de çok tercih edilmeyen jantlardır. Çünkü maliyetleri çok yüksektir. Sac jantlara göre alüminyum alaşımlı jantlar çok daha avantajlıdır. Bunun sebebi alüminyum alaşımlı jantlar, sac jantlara göre daha hafiftir. Bu sebeple alüminyum alaşımlı jantlar  yakıt tüketimini azaltır ve aracın performansını arttırır.

lastiğin parçaları - jant

Aracın performansını arttıran jantlar alüminyum alaşımlı jantlardır. Alüminyum jantlar aracın fren sistemine olumlu yönde katkı sağlar. Aracın performansını düşürtmek istemiyorsak, araç üreticisinin tavsiye ettiği boyutlardan daha küçük jant tercih etmememiz gerekir. Jantların inçleri arttırılarak da performansın artması sağlanabilir. 15 inçlik janta sahip araca, 17 inçlik jant takılırsa yol tutuşu da artar.

Kullanmış olduğumuz araçların kapı içlerinde veya bezin deposunun kapakları içerisinde kullanılması gereken, araç üreticileri tarafından tavsiye edilen jant ölçüleri ve lastik ölçüleri hatta lastiğin kullanılması gereken basınçları bile belirtilmektedir. Araca takacağınız jant, araç üreticisinin tavsiye ettiği jant ölçüsünden en fazla 2 inç büyük olmalıdır. Bu büyütme işlemi araca görsel olarak artı sağlayacağı gibi aynı zamanda performans açısından da farklılık gösterecektir. Şoför açısından hem sürüş kolaylığı, hem denge kolaylığı, hem de konfor sağlayacaktır. Jantı inç olarak büyülttüğümüzde kesinlikle lastiğin yanakları küçük olmalıdır. Lastik ve jant bir bütün olarak düşünüldüğünde tekerleğin çapının değişmemesi gerekir.

araba jantı

Türkiye’de alüminyum alaşımlı jantlar “çelik jant” diye adlandırılmaktadır. Aslında çelik jantlar sac janttır. Bu durum ülkemizde yanlış bilinmektedir. Sac jantlar metalin preslenerek kaynakla birleştirilerek imalatı yapılmaktadır. Sac jantlar alüminyum alaşımlı jantlara göre daha ucuzdur. Ama çeşit açısından ve görsellik açısından alüminyum alaşımlı jantlar daha çok tercih edilmektedir. Ve sac jantlara göre daha avantajlıdır. Aracın performansı daha yüksek olmaktadır alüminyum alaşımlı jantlarda. Bu sebeple daha yaygındır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir