Java Hakkında Temel Bilgiler

Sun Microsystems‘in başarılı mühendislerinden biri olan James Gosling, Java’yı ortaya koyan deha insandır. James Gosling bir programla dili de ben oluşturayım fikriyle ortaya çıkmadı. Gerçekten ihtiyaç duyulan ve yeni bir soluk getirecek bir program fikri üzerinde durdu. Sonuç olarak da Java ortaya çıkmış oldu. Java’nın ortaya çıkması ile çoğu kişi heyecanlanmadı hatta bir kesim hiç ilgilenmedi bile. Ama zamanla onun gücü ortaya çıkacaktı.

Bu yazı Java Rehberi niteliğinde bir yazı olacaktır. Java’ya başlamadan önce nasıl geliştiği, ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı gibi temel bilgilere yer vereceğim.

java rehberi

Java, başlı başına bir programla dilidir. C++ dili ile ne yapmak istiyorsanız Java ile de yapabilirsiniz. Şimdi diyeceksiniz onu öğrenen diğerini niye öğreniyor ki o zaman ? Aslında zaten birini öğrendiğinizde diğerinin de büyük bir kısmını öğrenmiş oluyorsunuz. Syntax’ı hariç tuttuğumuzda bilgisayar dillerinin çok da birbirinden farklı olmadığını görebiliriz. Siz bir program yazacaksanız ve iki dili de biliyorsanız programa en uygun kütüphaneye (library) hangisi sahipse onu seçersiniz. Genellikle de C++ seçilir. Çünkü Java’ya oranla kütüphanesi çok daha geniştir.

Akıllarda diğer bir soru canlandı. Madem Java’nın kütüphanesi kısıtlı ise C++ ile oluşturulan tüm programlar Java ile nasıl oluşturuluyor. Java’nın bir başka avantajı burada devreye giriyor. Java bir başka dil üzerine yazılmış bir kütüphaneyi çok kolay bir şekilde kullanabilmektedir. Java bu sayede çok önemli bir yer edinmiştir.

Microsoft firması Java’nın önemini ilk anlayanlardan biri olarak Visual J++ isimli yazılımında birçok fonksiyonuna yer vermiştir. Bu da uzun yıllar boyunca sürecek Microsoft ve Sun Microsystems davalarını oluşturacaktır. Sun Microsystems sürekli bir şekilde Microsoft’un önünde bir set olmuştur.

Java Asıl Çıkış Fikri Nedir ?

Java’nın ortaya çıkarken internet piyasasında birçok sorun bulunmaktaydı. Java bu sorunları çözmek amacıyla ortaya çıktı. Örneğin yazılan bir programın diğer platformlarda da çalışması gerekiyordu. Ama bu oldukça zordu. Çünkü mevcut program üzerinde çok fazla çalışmak ve istenilen yerde çalışması için özel çalışmalar gerektiriyordu. Java ise bu sorunu çözdü.

Ortak bir bilgisayar hayal edin. Tüm programların çalıştığı bir bilgisayar. Bu imkansız bir durumdu ve Sun Microsystems’de bu sorunu çözmek amacıyla “Virtual Machine” adında sanal bilgisayarı ortaya koydu. Sanal ortamda yazılan programların birçok platformda çalışmasına rağmen çalışmadığı yerler de bulunuyor. PC ve Sun Microsystems’in ortaya koyduğu Solaris’de çok iyi bir şekilde çalışsa da Apple kullanıcıları bundan yoksun kalmıştır. Yani Microsoft Java’yı olduğundan çok daha önemli hale getirmiştir. Bu yüzden de Java üzerinde Microsoft’un büyük katkısı bulunmaktadır. Apple ise bu durumdan çok fazla etkilenmiştir.

Yukarıda yer alan paragrafı biraz daha açalım. Java yıllardır güncellemeye gitmemektedir. Tamam kütüphanesi genişlemektedir ama apayrı bir güncellemeye tanık olmamıştır. Zaten programlama dilini de önemli kılan kütüphanesinin genişliğidir. Apple’a geldiğimizde ise şunu söyleyebiliriz; PC üzerine bir piksel basmak ile Macintosh üzerine bir piksel basmak dahi farklı yöntemdir. Yani arada çok ama çok büyük bir fark vardır. Bu yüzden de Java’nın değerini ortaya çıkaran Microsoft’tur. Günümüz Mac’lerde Java çalışsa da kullanıcılar zorlanmaktadır.

Java ile Visual J++ arasındaki fark nedir ? Bu soru başlı başına Microsoft – Sun Microsystems anlaşmazlığını çıkartmaktadır. Sun Microsystems’in açıklamasına göre: “Visual J++ üzerinde yapılan Java programlarınız tüm platformlarda çalışmaz.”. Buna kesin doğru bir cümle diyemeyiz. Bu cümle biraz da pazarı Microsoft’a kaptırmamak üzerine kurulu bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Yeni başlayanların ise Java’dan başlamaları daha mantıklı olacaktır.

sun microsystems vs microsoft

Java hakkında temel bilgiler vermeye çalıştım. Bu yazıdan sonra Java derslerine geçeceğiz. Basit bir şekilde Java programı öğrenecek bir bilgi edineceğinizi düşünüyorum.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir