Java Hakkında Temel

Sun Microsystems’in başarılı mühendislerinden biri olan James Gosling, Java’yı ortaya koyan deha insandır. James Gosling bir programla dili de ben oluşturayım fikriyle ortaya çıkmadı. Gerçekten ihtiyaç duyulan ve yeni bir soluk getirecek bir program fikri üzerinde durdu. Sonuç olarak da Java ortaya çıkmış oldu. Java’nın ortaya çıkması ile çoğu kişi heyecanlanmadı hatta bir kesim hiç ilgilenmedi bile. Ama zamanla onun gücü ortaya çıkacaktı.

Java, başlı başına bir programla dilidir. C++ dili ile ne yapmak istiyorsanız Java ile de yapabilirsiniz. Şimdi diyeceksiniz onu öğrenen diğerini niye öğreniyor ki o zaman ? Aslında zaten birini öğrendiğinizde diğerinin de büyük bir kısmını öğrenmiş oluyorsunuz. Syntax’ı hariç tuttuğumuzda bilgisayar dillerinin çok da birbirinden farklı olmadığını görebiliriz. Siz bir program yazacaksanız ve iki dili de biliyorsanız programa en uygun kütüphaneye (library) hangisi sahipse onu seçersiniz. Genellikle de C++ seçilir. Çünkü Java’ya oranla kütüphanesi çok daha geniştir.

Akıllarda diğer bir soru canlandı. Madem Java’nın kütüphanesi kısıtlı ise C++ ile oluşturulan tüm programlar Java ile nasıl oluşturuluyor. Java’nın bir başka avantajı burada devreye giriyor. Java bir başka dil üzerine yazılmış bir kütüphaneyi çok kolay bir şekilde kullanabilmektedir. Java bu sayede çok önemli bir yer edinmiştir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir