Jetlerde Fırlatma Koltuğu

Fırlatma koltuğu uçaklarda kullanılan ve pilotun kontrolü kaybettiğinde hayatta kalmasını sağlayan bir donanımdır.Bu donanımı genellikle savaş uçaklarında görmekteyiz.Jetlerde bulunan fırlatma koltuğu ile pilot koltukla beraber basınç veya roket sayesinde yukarı doğru fırlatarak kendini uçağın dışına atar.Bunun sonrasında ise fırlatma koltuğunda bulunan paraşüt sayesinde inişi yapabilir.

İnsanın düşen bir jetten kurtulması için kendisini uçağın dışına atması gerekmektedir.Fakat g-kuvveti yüzünden bunu kendisi beceremez.Bu düzenek oluşturularak kendisini kurtarabilir.

İlk olarak 1916 yılında sıkışmış hava ile fırlatılan koltuğun patenti Everard Calthrop tarafından alındı.

1929 yılında ise ilk olarak gerçek, modern bir fırlatma koltuğu yapılmış ve yapılan testten başarılı bir şekilde geçmiştir.Bunu tasarlayan ise  Anastase Dragomir, Romanyalı bilim adamıdır.

Fırlatma esnasında pilotlar çok ciddi bir g-kuvveti etkisinde kalır.Bu kuvvet pilotların kariyerini noktalayacak ve kalıcı hasarlar bırakacak düzeydedir.Pilotlar fırlatmanın etkisi ile eklemlerinde büyük bir baskı oluşur.Bu baskı sonucunda ise kalıcı hasarlar meydana gelebilir.Fırlatma koltuğu sayesinde kesin kurtulacaksınız diye birşey yoktur.İndiğiniz yerin de önemi büyüktür.Ama jetlerde olmazsa olmaz donanımlardan biridir.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir