Kabızlık ve Beslenme

Kabızlık bir insanın herhangi bir şekilde büyük tuvaletini yaparken zorlanması anlamına gelir. Genel olarak zorlu dışkılamadır. Günde üç defa yada üç günde bir defa tuvalete çıkılması normaldir. Tuvalet alışkanlığı bozulduğu anda kabızlık başlar. Kabızken hafif ıkınmak olabilir ama çok fazla ıkınmak doğru değildir. Tuvalet alışkanlığı tuvalet gelse de gelmese de kahvaltıdan sonra beş dakika kadar tuvalette oturmaktır. Ayrıca tuvalet geldiği zaman bekletmemek gerekir.

Kabızlık sıkıntısı yaşayan bireylerin en az sekiz, on bardak su içmeleri gerekir. Günlük hareketleri yapmaları gerekir. Kuru meyve tüketimi, bağırsak hareketlerini hızlandırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kişiye enerji de verirler. Ayrıca gül kurusu, kuru erik, yaban mersini, hurma, keçiboynuzu gibi bağırsak hızlandırıcı besinler tüketilmelidir. Bu besinlerin kompostoları yapılarak da tüketilebilir.

kabızlık

Magnezyum içeriği yüksek olan besinler bağırsakları hızlandırmaktadır. Magnezyum içeren besinler, ıspanak, pazı, semizotu, fındık, badem, ceviz, nohut, kuru fasulye, barbunya olarak bilinir. Sık kabızlık sorunu yaşayan kişiler düzenli olarak yemek yemeliler. Özellikle sabah kahvaltısına çok önem vermeliler. Kahvaltı yapılmazsa kabızlık sıkıntısı daha çok yaşanır. Lifsiz besinler kabızlığa neden olur. Et ağırlıklı beslenmek mesela kabızlığa neden olur. Çabuk sindirilip kalın bağırsakta dışkılama oluşturmadığından dolayı kabızlık oluşur. Peynir lifsiz besinler içerisine girer. Peynir fazla tüketildiğinde kandaki kalsiyum oranını da artırarak kabızlığa neden olur. Muz, ananas, kivi gibi hacimli çiğ sebze ve meyveler aşırı tüketilmemelidir.

Sık kabızlık yaşayanlar işlenmiş besinlerden uzak durmalıdırlar. Çikolata tüketimi  bunların başında gelir. Bağırsak hareketinde yavaşlama olur. Posa alımı düşük olan gıdalar da kabızlığa neden olur. Beyaz ekmek kabızlığa neden olur. Tam tahıl, tam buğday, çavdar ekmekleri tüketilmelidir. Su yerine kahve ve çay içilmemelidir. Bunlar bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Kafein vücudun ihtiyacı olan suyun kullanılmasını engeller. Bağırsak hareketini yavaşlatır.

Bitkisel çaylar kabızlığa iki şekilde iyi gelir. Bağırsak mukozasının çalışmasını etkilerler. Alınan bitkinin su ile birleşerek daha geniş hacme ulaşmasını ve bağırsağın daha düzenli çalışmasını sağlar. Keten, su ile alındığında hızla şişer ve kabızlığa çözüm olur. Sinameki ise kısa vadeli çözüm olsa da bağımlılık yaratabilir kişi de. O yüzden doktorlar tarafından önerilmemektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir