Kaburga Kırıkları Hakkında Bilgiler

Kaburga kırığı, vücutta en zor anlaşılan kırıklardan biridir. Kaburgaların üzerini örten göğüs duvarı içindeki akciğerler çoğu zaman çekilen röntgen ile bile net bir görüntü görülmeyebilir. Kaburgaların öndeki gölgeleri ve arkadaki gölgeleri birbirinin üzerine düşerekten röntgenden bile anlaşılmaz hale getirir. Ve bu konunun uzmanı olan bir ortopedist ve röntgen uzmanı röntgene bakarak kaburgada kırık olup olmadığını anlamayabilir. İleri derecede yer değiştiren kırıklarda kaburga kırıkları çok basit olarak görülebilir. Ancak basit bir kaburga kırığı çoğu zaman gözden kaçabilir. Kaburga kırıklarının en kolay anlaşılma yöntemi ise o bölgedeki ağrıdır. Hasta nefes alıp verirken zorluk çeker. Çoğu zaman eliyle kırılan kaburgasının üzerine baskı yaparak oradaki ağrıyı azaltmaya çalışır. Bu şekilde göğüs kafesi açılıp kapandıkça kırık uçları hareket eder. Birbirine sürtünerek ağrı yapar. Hastada eliyle bastırıp göğüs kafesinin hareketini azaltmaya çalışır.

Kaburga kırıklarının iyileşme süreleri yaşa bağlı olarak değişiklik gösterir. Çocuklarda kaburga kırıkları yaşlılara göre daha çabuk iyileşir. Bunun dışında kaburgadaki  kemik hareketlerinin engellenmemesi iyileşme süresinin uzamasına  neden olur. Bu nedenle de kaburga kırıkları 45 günden önce iyileşmez. Çünkü kaburga kemiklerinin hareket etmesini önleyecek herhangi bir yöntem yoktur. Nefes alıp verdikçe kemikler birbirine sürtünecektir. Şiddetli hapşırma yada öksürme, iyileşen kaburga kemiklerinin yeniden kırılmasına neden olabilir.

kaburga kırığıKaburga kırıkları sürekli hareket halindedir. Çünkü nefes alıp verdikçe göğüs kafesi sürekli hareket etmektedir. Bu nedenle de göğüs kafesi  hareket ettikçe kaburga kırıklarının iyileşme süresi de uzamaktadır. Sigara içen kişiler de bu iyileşme süresi daha da uzar. Çünkü sigara içenler sürekli öksürdüklerinden dolayı kaburga kırıkları daha çok hareket halinde olacaktır. Kaburga kırıklarında göğüs kafesinin hareketini azaltmak için birtakım bandajlar, sargılar kullanılmaktadır. Fakat bunlar kaburga kırıklarının hareketi sadece kısıtlarlar, hareketin sıfırlanmasını sağlamak mümkün değildir. Kaburga kırığı olan kişilerin yatarken kırıklarının üzerine yatmaları gerekir. Böylece kırık olan bölgeye bir baskı uygulanmış olunur. Bu da hastanın ağrısının azaltılmasına yardımcı olur. Kaburga kırıkları ağrı kesici yada kas gevşetici gibi ilaçlar yardımı ile ağrı hafifletilebilir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir