Kadın ve erkek iş yaşamında eşit mi?

0
1057

Günümüzde kadın erkek eşitliği konusunda tartışmalar devam ederken yapılan yorumlarda halen kadınların erkeklere oranla daha az değer gördüğü, kadın ve erkeklerin artık her konuda eşit olduğu veya kadınların çoğu durumda erkeklere oranla daha fazla ilgiye maruz kalarak erkeklere gösterilen değerin önüne geçtiği şeklinde yorumlar yapılıyor. Kadınların da en az erkekler kadar her iş alanında yeterli fırsatları bulabildiği şeklinde görüşler ortaya çıkarken, kadınların üst yöneticileri tarafından daha fazla korunduğu ve tolerans gösterildiği şeklinde yorumlar da yapılmakta.

Pictogram of a woman with a tie and men, symbolic image for women's quota

Cinsiyet farklılığından kaynaklanan üslup ve davranış şekillerinin birlikte çalışan kadın erkek toplulukları arasında anlaşmazlıklar ortaya çıkarabileceği değerlendirmeleri yapılsa da bu sorunun çözümlenmesi için iki grup arasında ortak diyalog noktalarının oluşturulması ve tarafların birbirlerini doğru şekilde değerlendirmeleri gerekiyor.

kadin-erkek-esitmi

Kadınların iş hayatında kullandıkları metot ve davranışların erkeklere oranla biraz farklılıklar göstermesi yapısal farklılıkları nedeniyle gayet doğal bir durum olarak görülebilir. Bazı durumlarda kadınların kıvrak zekalarını kullanarak sorunları çözümlediği görülse de bazı durumlar da ise erkeklerin problemleri çözmede daha baskın ve etkin olduğu kabul ediliyor. Konuyla ilgili Yale Üniversitesinde yapılan ilginç bir araştırmaya göre de kadınların kendileriyle aynı seviye de görev alan erkeklere oranla daha az konuştukları bunun sebebinin de çok konuşmanın negatif etkilerini görmekten korkmak olduğu belirtiliyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz