Kadınların Hikayesini Anlatan Erkek Yönetmenler

0
1292

Sinema sektöründe birçok farklı tema kullanılır. Erkek yönetmenlerin çoğunlukta olduğu sinema dünyasında genellikle ilişkiler yansıtılır. Kadın hayatı büyük bir havuz olan sinema dünyasının küçük bir kısmını oluşturur. Genellikle dram konulu filmlerin baş konusudur kadın hayatları. Fakat eğlence ve komedi filmlerinde de kadınların hayatını nadir de olsa gözlemleriz.

Kadınların hikayesini anlatan erkek yönetmenlerden bazılarını siler için derledik;

  • Stephen Daldry –  Saatler (Hours)

The-Hours-saatler-filmi

Kendisi de feminist yazarlardan olan Virginia Wolf’ un romanı Mrs.Dalloway’in çevresinde filme uyarlanan yapım. Üç farklı kadın ve üç farklı zaman işlenmiş filmde. Başroldeki kadın olarak Virginia Wolf’un kendi hayatından izlenimler gözlemleniyor. Londra’nın yakınlarındaki bir kasabada 1923 yılında yaşayan, sağlık sorunlarıyla beraber aşk hayatında bir türlü tatmin olamayan ve ilk kitabı olan Mrs. Dalloway ‘i yazmaya çalışan Wolf, 1951’lerde ise evli ve bir çocuk sahibi olan Laura, evliliği ve hayatı sorgulamaya bu kitabı okuyarak başlıyor. Ve son kadın kahraman, Clarrisa yine Mrs. Dalloway ile kendi hayatını bütünleştiriyor.

Üç farklı kadının hayatlarını bu kitapta birleştiren Daldry hüzünlü bir hikayeyi perdeye yansıtmış. 9 dalda Oscar adaylığı ve 1 Oscar ile kadın hayatının sinema sektöründeki yerini bir kez daha pekiştirdi.

  • Federico Fellini  –  Sekiz Buçuk ( 8 ½)

federico-fellini-8-bucuk

Guido oldukça başarılı, yakışıklı ve ünlü bir İtalyan yönetmendir. Yeni senaryosu üzerinde çalışmaktadır. Fakat tıkanmıştır. Yeteneğinin gittiği düşüncesi ile bunalıma girmek üzeredir.  Yeni projesi bilimkurgu filmidir. Ancak bir anda sanata duyduğu ilgiyi kaybetmeye başlar, zamanla bir tür fantezi ve hayal dünyasına kapılır. Çevresinde hep güzel kadınlar bulunduran Guido hayatına giren bu kadınların hayallerine dalar. Ve ortaya müzikal nitelikte kadın hayatını anlatan bir başyapıt ortaya çıkar. Birçok ünlü kadını bir arada toplayan bu film Fellini’nin de hayatından kesitler sunmaktadır.

1963 yapımı bu İtalyan film günümüze kadar birçok yönetmeni etkisi altına almıştır. Farklı bir akım yaratmıştır.

  • Hugh Wilson  –  İlk Eşler Kulübü (The First Wives Club)

ilk-esler-kulubu

Üç farklı karakterdeki kadınların hayatlarını bir noktada toplayan bu film klasik filmler arasında yerini almaktadır. Orta yaşlarındaki bu üç kadın lise döneminden arkadaşlardır. Ortak arkadaşlarını kaybettikten sonra görüşmeyi keserler, fakat hayat onları bir kez daha birleştirir. Hepsi kocaları tarafından aldatılmıştır ve eşleri onları genç bir kadın uğruna terk ederler. Kocalarından intikam almak için bir araya gelen bu üç farklı kişilikteki kadınların yaşadıklarına tanık olacaksınız. Goldie Hawn, Diane Keaton ve Bette Midler’in rol aldığı bu filmde müzikleri de keyifle dinleyeceksiniz.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz