Kaizen Nedir?

Kaizen batı dünyasının karmaşık yönetim anlayışına karşın uzak doğuda oluşturulmuş bir yönetim biçimidir. Batı’da adımlar büyük ama sıçrayış sayısı az olurken, bu yönetim anlayışına göre ise sıçrayış ve devamlılık sayısı çok fazla adımlar ise az az olmaktadır.

Kaizen felsefesinin ortaya çıkmasında analitik düşünce ve pratik zeka öndedir. Bu yüzden bizim milletimiz için de çok uygundur. Batılıların karmaşık ve pahalı yönetim sistemlerine göre; daha anlaşılır, basit ve kolay uygulanabilir olması en büyük avantajıdır.

Kaizen felsefesinin tam olarak idrak edilmesi için yalın üretime geçmiş fabrikaların gezilmesi ve orada ne kadar basit yönetim anlayışları ile büyük işlerin döndüğünü görmeniz lazım. Gerçekten küçük çocukların oyun oynaması gibi Kaizen içerikleri de bir oyuna dökülmüş durumda ve bu basitlik sayesinde de karışıklıkların önüne çok büyük oranda geçilmiş.

kaizenBunu sadece bir başlangıç yazısı olarak sizlere sunuyorum. Kaizen hakkında internet mecrasının en detaylı bilgisini almak istiyorsanız; buradan ulaşabilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir