Kaligrafi Hakkında Temel Bilgiler

Kaligrafi öğrenilmesi kolay olan bir sanattır. Yanlış duyumlarla bu sanatın zor olduğuna dair bilgiler kesinlikle yanlıştır. Herkes rahatlıkla bu sanatı uygulayabilir.

Kaligrafi çalışmalarında kullanacağımız kalem zemin ile 45 derecelik açıyla temas etmelidir. Kalemin yüzeyi kağıda dikey durmalıdır. Düz çizgilerde nefes kontrolümüzü iyi yapmamız gerekir. Düz çizgiler yaparken nefes kontrolü yaparak nefesimizi tutup aşağıya doğru kalemi çekmemiz gerekir. Kısa çizgilerde ise rutin ritimle nefes alınabilir. Harflerin bozulmamasına dikkat edilmelidir.

Kaligrafide harflerin bir bölümünün ucu sivri bir bölümü kalın olmaktadır. Bu durum kalemi tutma eğilimi ile alakalıdır. Kalemi döndürme tekniği ile bu durum sağlanmaktadır. Güzel yazmak sadece harfleri güzel yazmak anlamına gelmez. Eğer bir kelime de birden fazla a harfi varsa hepsi aynı olmalıdır. Birbirinden farklı görünmemelidir. Birbirinin kopyası halinde olması gerekir.

Kaligrafi ilk başlayan kişiler öncelikle bu sanatla kendini ispat etmiş çeşitli kişilerden yardım alabilirler. Birçok sitede kaligrafi videoları vardır. Bu videolardan esinlenebilir. Bu işin en temel bilgilerine ulaşmak gerekir. Temelden başlayarak kademe kademe ilerleme sağlanmalıdır. Kulaktan duyma bilgiler, sosyal paylaşım sitelerindeki videoları kopya etmek bir daha başlangıca asla dönmemeyi sağlayabilir. Harfleri oluşturan çizgileri tek tek öğrenerek bu işe başlamak gerekir. Kaligrafi eğitiminin belli bir müfredatı vardır. Öncelikle çizgiler vardır. Bu çizgilerden harfler oluşmaktadır. Bu nedenle a harfinden başlanıp z harfine kadar öğrenme diye bir durum yoktur. Kısa sürede bu sanat dalını geliştirmek mümkündür.

kaligrafi

Kaligrafide kullanılan kalemler üçe ayrılmaktadır. Metal uçlu batırma yöntemi ile kullanılan kalemler, metal uçlu kendiliğinden mürekkepli kalemler, keçeli kalemlerdir. Kaligrafi sanatında kullanılan metal uçlar ikiye ayrılır. Batırma yöntemi ile kullanılan metal uçlar. Bu ular yazıyı yavaşlatabilir. Hızlı bir şekilde yazmak istiyorsak divitleri kullanmak doğru bir tercih olmayacaktır. İkinci kalem hem metal uçlu hem de divit sapı gibi bir formu bulunmaktadır. Sap bölümü önemlidir divit saplarının yapısı kalemden farklıdır. Kalından inceye doğru gider. Süslemeleri yaparken dengeyi korur. Doldurulabilen kalemler akıcı şekilde yazı yazmayı salar. Keçeli kalemler kendinden haznelidir ve oldukça hızlı, akıcı bir şekilde yazı yazılabilmektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir