kalp hastalıkları

Kalp ve Hastalıkları

Kalp, vücudun hayati organı olmaktadır. Her hangi bir düzensizlik durumunda bütün vücudu etkilemektedir. Yaşamımız boyunca hiç ara vermeden çalışmaktadır. Kalp hastalıklarına karşı çok dikkatli olunmalıdır.

Kalp hastalığı denildiğinde akla ilk gelen kalp krizi ve kalp damar tıkanıklığı olmaktadır. Kalbin atışını etkileyen birçok kalp-damar hastalığı bulunmaktadır. Bunlar;

Koroner damar hastalığı(kalp krizi), kalp ritim bozukluğu, kalp kapağı hastalıkları, doğuştan gelen kalp hastalıkları, aort hastalıkları, damar hastalıkları ve kalpteki gelişim bozuklukları yer almaktadır.

Kalp hastalığı riskini tetikleyen bazı faktörler bulunmaktadır. En başlıcaları; yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kolesterol, şişmanlık, düzensiz hayat, yorgunluk, sinir bozukluğu, stres, şiddetli romatizma ve kalıtım olmaktadır.

Sağlıklı ve uzun süreli yaşam sürmek için; sinirlenmemeli, sigara kullanıyorsanız bırakmalı, kiloyu muhafaza etmeli, vücudu fazla yormamalı, düzenli bir uyku uyumalı, koşmak yerine düzenli yürüyüşler yapmalı, diş sağlığına dikkat etmeli, sağlıklı beslenmeli, fazla miktarda yağ kullanılmamalıdır.Bol bol taze sebze ve meyve yenmelidir.

Doğuştan Kalp Hastalığı

Anne karnındaki bebeğin ilk haftalarda boru şeklindeki olan kalbi, dört odacıktan ve iki ayrı dolaşım sistemi bulunan bir organa dönüşmektedir. Zaman zaman bu süreçte karmaşıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda bebeklerin kulakçıklar ya da karıncıklar arasında delik olabilmektedir. Buna kulakçıklar ya da karıncıklar arası bölme bozuklukları denilmektedir.

Kalp Yetmezliği

Sol karıncığın kasları zayıf olduğunda , kalbin yeteri kadar kan pompalamaması kalp yetmezliğine sebep olmaktadır.

Kalp Ritim Bozukluğu

Düzenli atan kalp ritminin, çok hızlı ya da çok yavaş atması düzensiz atmasına kalp ritim bozukluğu ya da aritmi denmektedir.

Kalp Kapağı Hastalıkları

Kalbin sağ yanında pulmoner  ve üçlü kapaklar, sol yanında aort ve ikili kapaklar yer almaktadır. Bu kapakların görevleri kanın kalp içinde akmasını sağlamaktır. Kalp kapağı hastalığında, kapak daralarak kanın geçmesini engeller ya da kanın dolaşım yönünün aksi istikametine, geri kaçmasına sebep olmaktadır.

Koroner Damar Hastalığı

Kalbe bağlı olan atardamarların daralmasından meydana gelmektedir. Atardamar, kalp için gerekli olan oksijeni sağlamaktadır.

Aort Hastalığı

Vücuttaki en geniş atardamar olmaktadır. Aortta oluşan sorunlar damar genişlemesi ile yırtlımasına yol açabilmektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir