Kangren İle İlgili Bilgiler

Bir dokunun beslenmesi için mutlaka kan gitmesi gerekir. Kan akışının dokulara yeteri kadar sağlanamaması durumunda yavaş yavaş beslenme bozuklukları başlar ve son aşamada kangren denilen sorun ortaya çıkar. Bu nedenle beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Aynı zamanda sigaradan da uzak durmak gerekir. Sigara da damar tıkanıklığına yol açar.

Kangren hemen ortaya çıkmaz. Kangrenin bir başlangıç evresi vardır. Öncelikle yavaş yavaş ciltte kıllar dökülmeye başlar. Sonra o bölgede soğukluk ortaya çıkar. O bölgeye dokunduğunuz zaman hissedemezsiniz. Bu hastalarda yavaş yavaş sinir fonksiyonlarında kayıplar yaşanır. Sonrasında soluk renkten mor renge dönüşür o bölge. Bu aşamada o bölgeyi oynatamaz. Mor renk daha sonra siyaha dönüşür. Hayatı tehdit edici ciddi problemlere neden olur.

Damar tıkanıklığı uzun zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkan kişilerde vücudun yeni koşullara kendini alıştırması için belli bir zaman vardır. O yüzden etraftan kılcal damarlar geliştiğinden kangren süresi değişebilir. Hastaya bağlı olarak kangren süresi üç saatte olabilir, üç ayda olabilir. Hastaya göre değişebilir.

Değişik aşamalarda kansızlık ortaya çıktıktan sonra renk değişikliği başlar. İlk olarak solukluk oluşur. Sağlıklı bacak ile kangrenli bacak arasında renk farkı vardır. Aynı zamanda kangrenli bölge daha soğuk bir hale gelir. Zaman geçtikçe soluk bölge mor hale gelir. Ve bir süre sonra o bölge siyahlaşır. Bu durumda hasta o bölgede his alamaz. Ayağını oynatamaz mesela. Oradaki sinirler ölmüştür. Bu geri dönüşümsüz bir aşamadır.

kangren

Kangren Nasıl Olur ? Kangrenin Nedenleri ?

Kangrenin değişik nedenleri vardır. En sık görülen neden damar tıkanıklığına bağlı oluşan kansızlıktır. Daha çok şeker hastalarında görülür. Şeker hastaları normal insanlara oranla beş kez fazla kangren olma riskine sahiptir. Özellikle bu hastalar yeteri kadar hisleri hissetmezler ve kangren kolay ortaya çıkar. Bunun dışında şeker hastalığına bağlı olmaksızın damar tıkanıklığına bağlı olarak kangren oluşur. Bunun en önemli sebebi sigaradır. Sigara bu olasılığı hızlandırır. Üçüncü neden ise bürger hastalığıdır. Genç erkeklerde görülmektedir. Sigara içen erkeklerde damar iltihabıdır. Bunlarda da kangren ortaya çıkmaktadır. Trafik kazalarında damarlarda hasarlar varsa kangren ortaya çıkabilir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir