Kara Delik Nedir? Kara Delikler Nasıl Oluşur?

Kara delik, hiçbir maddenin ve ışınımın ondan kaçmasına izin vermeyecek kadar büyük bir çekim kuvvetine sahip olan devasa bir uzay cismidir.Kara delikler birçok maddeyi bir noktada toplayarak oluşurlar.Topladıkları maddeler ışık yaymadıkları için bu deliklere kara delik denmektedir.Kara delikler hacimsiz cisimlerdir ve bu yüzden 3 boyutlu olmadıkları düşünülmektedir.Ayrıca kara deliklerin içinde zamanın ya yavaş ilerlediği ya da zamanın durduğu düşünülmektedir.

Kara delikler nasıl keşfedildi?

Kara delikler direkt olarak gözlemlenemezler.Keşfinde dolaylı gözlem yöntemleri kullanılmıştır.Kara delikler dalga boylarının gözlemi sayesinde keşfedilmişlerdir.

Kara deliğe giren bir madde nasıl bir davranış gösterir? Kara deliğe girince ne oluyor?

Kara deliğe doğru çekilen bir madde çok yüksek sıcaklıklara çıkıyor ve bundan dolayı x ışını yaymaya başlıyor.Madde kara deliğin içindeki yerini alarak tüm cisimler merkeze doğru bir etkileşimle büyük bir çekim oluşturuyor.

Hemen hemen bütün bilim adamları kara deliklerin var olduğu hakkında  bir görüş birliğine varmıştır.Kara deliklerle, kuramsal fizikçiler (teorik fizikçiler-direkt belli olmayan durumlarda soyutlamalar kullanarak cevap ararlar) ve astrofizikçiler (gök fizikçiler) ilgilenmektedir.

Kara delik çeşitleri nelerdir? 

  • Yıldız Kaynaklı Kara Delik: Yıldızın kendi içine çökmesiyle oluşurlar.
  • Devasa Kara Delik: Galaksilerin orta noktalarında bulunan ve güneşin kütlesinin milyar katı kütlelere sahip bir kara deliktir.
  • Orta Kara Delik: Bin katı güneş kütlesine sahip kara deliklerdir.
  • İlksel Kara Delik: Büyük patlama sırasında oluştuğu düşünülen kara deliklerdir.Kesinliği kabul edilmemiştir.

Kara delikler neden gözlemlenemez? Biz onları niye göremiyoruz?

Kara delikler yutmaya dayalı bir prensiple çalıştığından dolayı hem renksizdir, ışık yansıtmaz hem de etrafındaki ışıkları yutarak görülmesini engeller.

“Çekimsel tekillik” kavramı tüm çekim kuvvetinin merkezde toplanmasını ifade eder.

Kara delikler nasıl oluşur?

Kara delikler, astrofizikçi ve kuramsal fizikçiler tarafından şu şekilde açıklanmaktadır; uzayda sıkışan maddeler sonucunda kara delikler oluşmaktadır.Yani Mars’ı 1 cm³ lük bir hacime sıkıştırırsak Mars bir kara deliğe dönüşmüş olur.Birçok oluşum şekli olduğu söylenmektedir.Bunlardan bazıları şu şekildedir;

  • Bir yıldızın maddesinin çıkıp yeterli bir kütleye ulaşmış bir nötron yıldızına çarpması ile
  • Nötron yıldızlarının birleşmesi ile
  • Yıldızın merkezinin içe doğru çökmesiyle

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir