Kara Sinek Isırır Mı ?

Dünya’da var olan birçok sinek türü bulunmaktadır. Sinek türlerinin basit ayrımını genelde ısıranlar ve rahatsız edenler olarak yapmaktayız. Birçok şehirde kara sineklerin ısırmadığı ve sadece rahatsız ettiği söylenmektedir. Bu bilgi doğru olsa da ısıran kara sinekler de mevcuttur.

Kara sinekler insanların yaralarına daha çok gelirler. Bunun ana sebebi, kara sineklerin kan kokusuna gelmesidir. Yaraya gelerek kanı içmeye çalışır ve hatta yumurtalarını dahi bırakabilirler. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda vardır. Kara sineklerin ısırması sivri sineklere göre biraz daha değişiktir. Sivri sinekler ısırdıktan sonra bölgede sürekli bir kaşıntı olur. Kara sinekler ise anlık acı verir. Yani kara sinek ısırır ve acı duyarsınız; sonrasında ise acı kesilir.

kara sinek ısırması

Kara sineklerin en çok bulunduğu bir başka yer ise deniz kenarı kumsallardır. Kumsallarda güneşlenen insanların kara sinekler tarafından çok fazla ısırıldığı bilinmektedir. Tecrübe edenleriniz de vardır. Kara sineklerden kurtulmak için ilaçlama yapabilir ve kendinizi sprayler yardımı ile koruyabilirsiniz.

Kara sinekler ülkemizde sayısı fazla olan sinek türü arasındadır. Kısacası; anlık ısırılmalar kara sineklerden; sürekli kaşıntılar ise sivri sineklerden…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir