Karakalem Teknikleri

Karakalem sanatında şeffaf obje terimi ifade edilirken tarama yönteminden yararlanılır. Cam bir bardağı düşünelim. Bardağın ön kısmını da arka kısmını da görürüz. Arka planını önce tonlarız ve ön kısmı daha sonra farklı bir şekilde tonlarız ve karakalem resmi ortaya çıkar. Bardağı tam olarak çizmiş oluruz. Şeffaf ojeleri çizmeye başlarken arka planından başlanır taramaya. İçerisinde su varsa, ya suyun yüzey kısmı daha koyu yada suyun bulunduğu kısımlar daha koyu görünecektir.

Karakalem sanatında tarama tekniğinde eşyaları baz almamız gerekir. Eşyanın formuna göre tarama yapılır. Üç boyutlu olarak çizmek gerekir. Geometrik şekillerle ilk önce form taranarak yapılmalıdır. Tarama çizgilerden yararlanma şeklidir. Çizgiye alışmak zaman alan bir süreçtir. Tarama yöntemiyle resim yapmak deneme yapılarak öğrenilen bir durumdur.

karakalem teknikleri

Karakalemde portre çizerken tarama yöntemiyle portredeki girintili çıkıntılara bakarak tarama yapmak gerekir. Çene altı, üst dudak altı, kaş bunlar birer çatıdır. Bu çatıları belirginleştirmek gerekir. Portre çizilerken de geometrilerden yararlanılarak tarama yapılır. Böylece kaba taslak olarak portre görünmüş olur. Geometrilerden yararlanılarak karakalem çizilir. Çünkü geometriler bize şeklin üç boyutunu göstermektedir. Etrafınızdaki insanlara gözünüzü kısarak baktığınızda net olarak çatılar görülecektir.

Karakalem Çizmenin İncelikleri 

Pusula çizimleri üzerinde metal cam dokular, silindirik form yapısı ve üzerindeki şekillerin forma uygun olarak çizilmesi sebebiyle pusula çizilmesi merak edilmektedir. Pusulanın önce en genel şekli ortaya konur. Açılara çok doğru koymak gerekir. Bize yakın olan tarafların daha geniş, uzun olması sağlanmalıdır. Uzak olan tarafların ise daha dar olması sağlanmalıdır. Kenar çizgilerin daha açık ve koyu kısımları ifade edilmelidir. Metal yerlerde daha şiddetli koyular tarama yöntemiyle belirgin hale getirilir. Daha koyu tarama yapılır. Kalem yazı yazar gibi tutulmaz. Yazı yazarken resim yapılmaz. Daha yan şekilde kalem tutularak resim yapılması sağlanır. Cam yüzeyi içine hafif çizgiler konulmalıdır. Kağıdın içine girerek resim yapılmaz. Belli bir mesafeden resim yapılmalıdır. Ayrıca ara ara uzak mesafelerden bakılarak resimde detaylara dikkat edilir. Daha sonra tekrar taramaya devam edilir. Belli bir mesafeden tarama yapılmalıdır. Karakalem, resim sanatının başlangıç basamağı gibi gözükse de birçok kişi hayatı boyunca karakalem çizmekten vazgeçmez.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir