Kariyer Planı Nasıl Yapılır? Kariyer Hedefi Nedir?

kariyer-planlamaHer insan, hayatı boyunca girdiği ve bulunduğu işlerde kariyer yapmak ister. Bunun için çalışır, uğraşır, yıllarını verir ve bir çok kişisel konudan feragat eder. Peki, doğru kariyer nasıl yapılır? Gerçekten kariyer yapma konusunda bilgili ve bilinçli miyiz? Yoksa, standart olarak müdürün, patronun veya iş verenin gözüne girmenin kariyeriniz için iyi olacağını mı düşünüyoruz?

Dilerseniz, bu sorulara birlikte cevap bulmaya çalışalım. Her şeyden önce, yapılan araştırmalar ve anketler gösteriyor ki, ülkemiz sınırları içerisinde ki bir çok çalışan kariyer konusunda doğru bir yol izlemiyor. Nitekim, kimsenin kariyer konusunda bir planı ve nasıl hareket etmesi gerektiği konusun da bilgisi yok. Oysa ki, bu konuda en önemli unsur plan ve hedeftir.

Kariyer Planlama ve Kariyer Hedefi Belirleme

Kariyer hedefi, bazen tek bir hedef şeklinde olabileceği gibi; bazen aşamalı hedeflerden de oluşabilir. Örneğin, tek bir hedefiniz ve planınız vardır. Bu plan, sizin 5 yıl içerisinde çalıştığınız şirketin müdür olmaktır. Eğer, 5 yıl içerisinde müdür olur iseniz, hedefinize ulaşmış olursunuz. Ya da, birden fazla hedefiniz vardır. Önce, 3 yıl içerisinde şirkette müdür olmak; akabinde ki 2 yıl içerisinde bölge sorumlusu olmak gibi.

Hedef belirleme konusunda ki çalışmalarınız, kariyer planlama ile doğru orantılıdır genelde. Tabii, her zaman planlar ve hedefler isteklere, arzulara göre yapılmaz. Bu bağlamda, kariyer planlamanızı yaparken aşağıda ki bazı unsurlara dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Kariyer Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Şuan ki pozisyonunuz/mevkiniz nedir?
  2. Eğitim birikiminiz nedir ve eğitiminiz sizi hangi seviyeye taşır?
  3. Tecrübe durumunuz nedir? Bulunduğunuz mevki ve hedeflediğiniz mevki için yeterince tecrübe edindiniz mi?
  4. Bireysel/kişisel gelişim konusunda, kendinizi hazır hissediyor musunuz? Bu konuda mevki hedefleri ile orantılı bir çalışmanız var mı?
  5. Hedeflerinize giden yolda ve ulaştığınız anda, ne gibi sorunlar ya da artılar ile karşılaşacaksınız? Bunlar sizi nasıl etkileyecek ve bunlar için hazır mısınız? Bu tür durumları düşündünüz mü?

İşte, bu temel 5 unsur/madde ışığında yapılacak olan kariyer planlaması ve doğru hedefler, sizlere başarının kapılarını aralayacaktır. Bu sayede, istediklerinizi daha rahat bir şekilde elde edebileceksiniz.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir