Kas Ağrısı Neden Olur? Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağırlık çalışırken birçok kişi yanlış hareket veya bilinçsiz çalışma sonucunda sakatlanmaktadır.Bu makalede bu sakatlanmaların nedenleri ve tedavisi üstünde duracağız.

Ağırlık antrenmanlarında en çok görülen sakatlanmalar şu şekilde olmaktadır.Genellikle kasınızın çok hızlı bir şekilde kasılması ve gerilmesi sonucunda liflerin yırtılmasıdır.Yırtılan lif miktarı gerilmenin şiddetine göre değişiklik gösterir.Sakatlanma olan bölgede herhangi bir kızarma veya aşırı ağrı var ise hiç vakit kaybetmeden doktora gitmenizde büyük fayda var.Ayrıca aşağıda vereceğimiz bazı tedavi yöntemleri sayesinde de küçük ağrılarınızı önleyebilir tedaviyi hızlandırabilirsiniz.Tabi ki doktora görünmek böyle bir durumda yapılması gereken en büyük önceliktir.

Makalenin devamında sizlere herhangi bir kas sakatlanmasından sonra zamansal bir şekilde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri ve uymanız gereken davranış şeklini anlatacağız.

Sakatlıktan Sonraki 2 Gün

Sakatlanmanın hemen ardından vücudunuzu dinlenmeye almalısınız.Ayrıca özellikle sakatlanan bölgeye hiç yük bindirmemeye ve ani hareketlerden kaçınmaya özen göstermelisiniz.Bandajla sararak ani hareketlerden koruyabilirsiniz.Ara ara yapacağınız buz tedavileri ile bölgeyi daha hızlı bir şekilde iyileştirebilirsiniz.

Sakatlıktan Sonraki 3. ve 4. Gün

Bu zaman diliminde ise gerilen bölgeyi hafif hafif hareket ettirerek bölgedeki kasları hafif bir şekilde yoklamalıyız.Bunu yapıyorken çok az zorlamalı biraz da acı hissetmelisiniz.Bu gayet normaldir.Fizik tedavi uzmanları bu acının gayet normal olduğunu belirtiyor.2 gün boyunca çok fazla zorlamamak ile birlikte günde 2 3 kez söylenen bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Sakatlıktan Sonraki 2-3 Hafta Sonrasında

Hafif hafif ağırlık antrenmanlarınıza geri dönebilirsiniz.Ancak eskiden kullandığınız ağırlıkların yarısını kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.Çünkü bölgede bulunan sakatlıktan yeni yeni kurtulurken tekrarlanmasını ve kronikleşmesini istemezsiniz…

Kullandığınız ağırlıklar bölgede herhangi bir acı oluşturuyorsa ağırlığı daha da düşürmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

kas ağrıları

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir