Kas Yapan Yiyecekler

protein gıdalarFitness ile ilgileniyorsanız kesinlikle antremanlarınız dışında yapacağınız en önemli şeylerden biri beslenmedir.Yedikleriniz kas gelişimi ve sağlığınız için çok önemlidir.Bizde sizler için sadece protein içeren besinleri değilde almanız gereken hem proteinli hem de sporcular için önemli besinleri bir araya getirdik.

Çok yararlı bir liste olacağını düşünüyor ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Ananas

Ananas tüketmeniz gereken en iyi besinler arasında gelmektedir.İçeriğinde bulunan bromelain sayesinde proteinleri parçalar.Ayrıca bromelainin kas ağrılarına karşı çok ciddi bir tedavi gösterdiği tespit edilmiştir.

Ananası tüketirken fırında biraz pişirip yiyebilirsiniz.Yemekten sonra tatlı krizleri olanlara da iyi bir besindir.

Avokado

İçinde bulunan maddeler açısından çok zengin bir besindir.Özellikle antioksidan emilimini oldukça iyi bir şekilde yükseltir.

Avokadoyu ister tek başına isterseniz de salatalarınız da kullanarak tüketebilirsiniz.

Biftek

Yağsız bir biftek fitness yapanlar için en önemli besinlerden biridir.Kolay pişmesi ve yüksek proteinli içeriği ile çok önemli bir besindir.

Bir öğünde yapacağınız 200-250 gr’lık bir biftek ortalama bir insanın spor sonrası protein gereksinimini karşılar.

Levrek

Levreğin en önemli avantajlarından biri içerisinde bulunan zengin fosfordur.Bir insanın günlük fosfor ihtiyacının %30’u tek bir levrekten sağlanabilir.

The Journal of Clinical Investigation’ın yaptığı araştırma sonucunda fosfor, kasların içinde bulunan laktik asit oranını oldukça düşük seviyelere getirmesinden dolayı önemini daha da arttırıyor.

Levreği buharda besin değerini kaybettirmeden veya ızgara usulü yaparak tüketebilirsiniz.

Roka

Yapılan araştırmalar sonucunda fitness esnasında hücrelerde kalsiyum seviyesi düşüyor ve bu da kas ağrılarını oluşturuyor.Bunun karşısında yapacağınız en iyi şeylerden biri rokayı bol bol tüketmeye çalışmaktır.

Salatalarınızda rokayı da ekleyerek rutin besinlerinizin arasına sokabilirsiniz.

Somon

İngiltereli beslenme uzmanlarının yaptığı çalışmalar gösteriyor ki yağda çözünen D vitamini sayesinde kaslarınızda bulunan sorunlar azalıyor ve kalsiyum emilimi yüksek seviyelere geliyor.

Somon tüketerek sizde bundan yararlanabilirsiniz.

Uskumru

Uskumru içeriği ile tansiyonun düşmesini sağlıyor ve iltihapların önüne geçiyor.Bunlarla kalmayıp aynı zamanda da spor sonrası oluşan kas ağrılarınızın azalmasına katkıda bulunuyor.

Çekirdekli Üzüm

Antioksidan açısından oldukça zengin olan çekirdekli üzüm yanmalarınızı da azaltıyor.

Herhangi bir incinme ve sakatlanmanın önüne geçmek istiyorsanız çekirdekli üzümü evinizden eksik etmeyin.Gün içerisinde tüketeceğiniz bir salkım üzüm yeterlidir.

Zencefil

Yapılan araştırmalar sonucunda mide ve sindirim rahatsızlıkları için zencefil çok önemli bir besin olduğunu gösteriyor.

Ayrıca düzenli kullanımda kas ağrılarınızı %20’den fazla azaltıyor.Günlük 2-3 gr tüketirseniz yeterli oranda tüketmiş olursunuz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir