Kaslar Nasıl Gelişir?

Kas gelişiminde belli aşamalar vardır.Bu aşamaların farkında olmak vücudun gelişimi açısından çok ama çok önemlidir.Ağırlık kaldırınca vücudunun gelişeceğini sananlar büyük bir yanılgıya düşer.Asıl süreç antremanın son hareketinden sonra başlar.Şimdi kaslarımızın başına gelenlerin ayrıntılarına geçelim.

Antremanda kaldırdığımız ağırlık sonucunda kaslarımıza mekanik bir yük uygulamış oluruz.Bu uygulanan mekanik yük sonucunda kas liflerinin zarında çok küçük mikro ölçekte çatlaklara yol açar.Bu çatlaklarda kas liflerin kasılmasını sağlayan proteinlere zarar verir.Kas telcikleri olarak diyebileceğimiz miyofibrillerin içinde aktin ve miyozin adı verilen proteinlerden binlerce vardır.Kas lifleri de binlerce miyofibrillerden oluşur.

Bu aşamanın ardından mikro zarar görmüş bu bölgelerimiz dakikalar sonra reaktif oksijen türlerinin ((O2)(H2O2)(OH)) istilasına uğrar.Bu istilanın ardından kas dokuları daha fazla parçalanmış olur.

Bundan sonra vücudumuzun bağışıklık sistemi devreye girer.Sistem hasarlı bölgelere akyuvarlar ve enflamatuvar ajanlar gönderir.

Akyuvarlar ve kimyasallar hasarlı bölgeyi yenileri ile değiştirir.Hasarlı bölgelerdeki aktin ve miyozin proteinleri yenileri ile devamlı olarak değişir.Bu döngü ile kaslarımız gelişir.Beslenmenin etkisi büyüktür.Yapıcı malzeme olmazsa parçalanan kasın yerine daha iyisi oluşmaz.Bunun sonucunda da kas kaybı yaşanır.Yani yapılan antremanlar bizi ileri değil tam tersi olarak geri götürür.
Bu video İngilizce bir video olsa da İngilizce bilmeyenler de aktin miyozin miyofibrilleri görebilirler.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir