Kayak Hakkında Merak Edilenler

Kayak pisti karın olduğu her yerde yapılabilir. Ayrıca kar yağışının az olduğu ya da olmadığı yerlerde suni kar sayesinde yapılabilir. Yazın pistlerin temizlenmesi gerekir. Pistin eğimini düzenlemek gerekir. Pistin genişliğini de düzenleyerek pist alanını daha da açmak gerekir. Kayak pistleri yazın yapılan bu düzenlemeler ile kışa uygun hale getirilir.

Kayak malzemeleri oldukça pahalıdır. Çünkü markalar birbirleri ile rekabet halindedir. Eğer kayak malzemelerini satın alma durumu söz konusu ise pahalı bir ücret ödenmesi gerekir. Fakat kayak malzemelerini kayak merkezlerinden kiralamak da mümkündür. Kayak malzemeleri ve elbiseleri kiralandığı zaman daha ekonomik olur. Aynı zamanda malzemeleri taşıma yükünden de kurtulmuş olunur. Sivil olarak gelen kişiler bile kayak merkezlerinde 20 liraya çok uygun fiyatlarda elbise kiralayabilirler. Kayak malzemeleri ise kalite bakımından farklı ücretlere sahiptir. Kayak malzemelerinin özelliklerine ve kalitesine göre ve markasına göre kayak malzemelerini kiralama ücretleri farklılık gösterecektir.

yüksek eğimli kayak pisti

kayak pistleri

Kayak tehlikeli bir spor değildir. Ekipmanınız doğru ise ve yeni sistem kayakla bağlama ile kayılıyorsa tehlikeli olma riski çok çok az bir orandadır. Eskiden kayak ayakkabıları ayak bileğine kadardı. Bu sebeple ayak kırılmalarına neden olabiliyordu. Ama günümüzde böyle bir risk söz konusu değildir.

kayak malzemeleri kayak ekipmanları

Kayak Zor Bir Spor Mu ? Kayak Nasıl Öğrenilebilir ?

Kayak zor bir spor değildir. 6 yaşından 60 yanına kadar her dönemde öğrenilebilir. Eğer sakatlık gibi bir durum söz konusu değilse rahat bir şekilde yapılabilir. Eğitmenden doğru bir ders almak gerekir. Normale spor yapan kişiler kayak merkezlerinde eğitmenlerden yardım alarak bir saatte kayak merkezinde kendini götürebilecek kadar ve kayağa sahip olacak kadar kayak kayabilir. Kayağa başlama yaşı normalde çocukların kas gruplarının gelişim yaşına bağlı olarak beş buçuk yaştır. Spor uzmanları tarafından tavsiye edilen kayak kaymaya başlama yaşı beş buçuktur. Dört buçuk yaşındaki çocuk yüzmeye başlayabilir çünkü kendi vücut  ağırlığı ile yüzüyordur. Kayakta diz eklemi, kalça eklemi biraz daha hareketli olacağından ve ona yük bineceğinden dolayı başlama yaşı biraz daha geçtir. Bu sebeple kayak merkezlerinde kayak yapmak isteyen çocuklara da aynı yaşta kayak öğrenmeleri tavsiye edilmektedir. Bu çocukların sağlığı açısından çok önemlidir. Kayak, kışın yapılacak en iyi sporların ilk sıralarında bulunmaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir