Kayak Yaparken Giyilmesi Gerekenler

Türkiye’de kayak merkezleri başta 40 yıllık mazisi olan Bursa Uludağ olmak üzere Erzurum Palandöken, Kayseri Erciyes, Bolu Kartalkaya ve Kocaeli Kartepe kayak merkezleridir. Kartepe kayak merkezinde aralık ayından nisana kadar kar olduğu müddetçe kayak yapılmaktadır. Kartepe İstanbul’a en yakın olan kayak merkezidir. İstanbul’dan bir buçuk saatte Kartepe ulaşmak mümkündür. Bu sayede de buraya gelip kayak yapmayı öğrenerek akşam tekrar İstanbul’a dönmek mümkündür. Kartepe’de 12 tane pist bulunmaktadır.

Kayak yaparken gözlük takmak şarttır. Çünkü kayak yaparken güneş ışınları kara yansımaktadır. Bu ışınlar göze temas ettiği zaman göz hastalıkları görülebilir. Bu sebeple kar gözlükleri takmak gerekir. Kar gözlüklerinin yanları kapalı olduğundan dolayı gözlük camları buhar yapmaz. Ve düşme gibi bir durum yaşanırsa kar gözlükleri herhangi bir tehlike oluşturmaz. Güneş gözlükleri yanlardan hava aldığı için buhar yapma ihtimali yüksektir. Bu sebeple kaza yapma riski artar. Bu sebeple güneş gözlüklerinin takılması önerilmez.

kayak gözlüğü

Kayak pantolonları soğuğu ve nemi içine almaz. Kayak pantolonları daha esnek olduğundan dolayı daha rahat kaymayı sağlar. Bu sayede kişiyi rahatsız etmez ve kişinin daha sıcak hissetmesini sağlar. Soğuğa karşı koruyucu özelliği vardır.

kayak pantolonu

 

Kayak montları soğuğu içeri geçirmez, aynı zamanda sıcağı da dışarıya çıkarmaz. Vücut ısısını korur. Islaklığı içeri almaz. Kayak yaparken kask da takılmalıdır. Düşmelere karşı kişiyi korur. Kayak yaparken kullanılan kayak eldivenleri suyu içine almaz. Kayak eldivenlerinin içindeki elyafa dikkat edilmelidir. Aynı zamanda eldivenin dışının deri olmasına da dikkat edilmelidir. Aynı zamanda kişinin ısınmasına yardımcı olur. Elleri sıcak tutar. Kayarken kayak ayakkabısı kullanılır. Burkulmalarda esneme payı bırakmaz ve kişiyi burkulmalara karşı korur. Kayak ayakkabılarının içindeki elyafın daha kalın olmasına özen göstermek gerekir.

kayak montu

Kayak batonları düz yollarda kayarken biraz hızlanmayı sağlar. Daha seri bir şekilde kaymaya yardımcı olur. Kimileri de denge sağlamak amacıyla kayak batonunu kullanır. Kayak batonunun tamamı demir olmamalıdır. Biraz plastik karışımı olmalıdır. Kara saplandığında tamam ile içeri  girmesini engelleyen şekilde olmalıdır. Bu sebeple esneme payı olan kayak batonları tercih edilmelidir.

kayak batonu

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir