Kefilsiz Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kefilsiz kredi kullanmak son yılların hem en çok aranan hem de birçok kişi için faydalanması zor konusudur. Bankalar geliri yüksek olmayan ve kredi notu düşük olanlara genellikle sadece kefil ile kredi verirler. Kefilsiz kredi kullanırken de çok temkinli olmalıyız. Zira kefilsiz kredi vaadi altında birçok kişinin dolandırılğını son yıllarda çok sık duymaya başladık.

Kefilsiz Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Kefilsiz kredi veren bankalar, müşterilerinin öncelikle kredi notuna bakarlar. Kredi notunuz düşük ise size yüksek faizle kredi sağlarlar. Bunun yanı sıra sizden sahip olduğunuz bir gayrimenkulü ipotek ettirmenizi isteyebilirler. Bu gibi durumlarda çok dikkatli olmakta fayda var. Ödeyeceğiniz borçlara imza atmanız elinizdekilerin de uçup gitmesine neden olabilir.
  • Kefilsiz kredi verdiğini söyleyen insanlara veya resmi olmayan kurumlara itibar etmeyiniz. Bu gibi kişilerin amacı zor durumda kalmış ve kredi çekmekten başka çıkış yolu olmayan çaresizlerin zor durumunu kullanmaktır. Son günlerde de bu gibi haberlerin sıklaştığını medyada görüyoruz.
  • Kefilsiz kredi kullanırken bankaların vermiş olduğu faiz oranlarını iyi bir şekilde karşılaştırmak gerekir. Aksi takdirde bir başka bankada daha uygun kredi bulabilecekken yüksek faizle ve yüksek geri ödemeler ile kredi kullanmış olursunuz.
  • Kefilsiz kredi kullanmak istiyorsanız, gelirinizi göstermeniz istenir. Bu açıdan gelirinizi kanıtlyacak bir belge bulundurmaya özen gösteriniz. Maaş bordrosu, kira geliri, vb. belgeler sizin bankaya sunabileceğiniz ve bu sayede bankanın size güven oluşturabileceği belgelerdir.
  • Şubeye gitmeden kefilsiz kredi kullanmak isteyenler, bankaların mobil şubelerinden yani akıllı telefon uygulamalarından kredi başvurusu yapabilirler ve şubeye gitmeden paralarını hesabına alabilirler. Ama bunun için krediyi hali hazırda çalışmış olduğunuz bankadan kullanmanız gerekecek. Aksi takdirde mobil şube girişi yapamayacağınız için başvuru da yapamayacaksınız. Bunun yanı sıra bankada bir hesabınız yoksa ve sadece o bankanın kredi kartını kullanıyorsanız yine şubeye gitmeniz gerekecektir. Çünkü adınıza bir hesap açılması gerekiyor.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir