Kendi Elektriğini Üreten Camii Projesi

Gün geçtikçe teknolojik gelişmeler de harika boyutlara uzanmaktadır ve en son olarak ilginç ama bir o kadar da harika bir proje gerçekleştirildi ve bu projenin sahipleri Bursa da inşaata başlanan tahminen 2015 yılın da tamamen bitecek olan Nilüfer Ticaret Merkezi Camii, üzerine konulacak enerji panelleri sayesinde enerji üretebilecek.

İnşaata başlanan Camii üzerine konulacak olan Enerji Paneli sayesinde, düşey eksenli rüzgar türbinleri ve birikecek yağmur hatta karlar sayesin de bile Enerji üretimi sağlanacak. Proje koordinatörü Mimar Çelik Erengezgin bu projenin Dünya da bir ilk olduğunu söyleyerek, Ülkemizde böyle bir projenin gerçekleşeceğini bilmek bizleri gerçekten mutlu etmektedir. Türkiye’nin dışa bağımlılık konusu olan Enerji üretimin de artık kendi Ülkemiz de bu tip projelerin yapılarak Enerji üretilebilir hale gelinmesi gerçekten önemli gelişmelerdir. Mimar Çelik Erengezgin, daha önce de yine Bursa da yaptığı ve hayata geçirdiği, Güneş Evi projesinden sonra bunu da yaparak gerçekten büyük işler başarmaktadır.

Ayrıca depremden korunması açısından da sağlam bir şekilde inşa edilmektedir ve Alternatif enerji kaynaklarının kullanılacağını belirten Çelik Erengezgin, enerji panellerinden üretilen enerjilerin kalan fazlasını da Devlete satılabileceğini söyleyerek, dışa bağlılık konusuna da el atmıştır. Çelik Erengezgin, Camiiler hangi yöne bakar? Güneye yönüne bakar ve Güney kısmın da güneşin bol olması nedeniyle enerji üretme konusunu hiç kimse akıl edememiştir. Ayrıca yıl boyunca yağan yağmur ve karları da Camiiler üzerinde birikmesini, rüzgarın bu yönde daha fazla olmasını ve enerji üretiminde bunun düşünülmediğini söyleyen Çelik oldukça başarılı bir proje gerçekleştirdiğinin de altını çizmektedir. Camiinin üzerine 120 kilovatlık bir panel konulacak ve Camiinin ise 50 kilovata ihtiyacı olduğunu için, geriye kalan Enerjiyi Devlete satılarak aynı zaman da Ülkenin Enerji sorunun da karşılanacağını belirtmektedir.

Hiçbir kilise ve Camide bu tür bir üretimin olmadığını da sözlerine ekleyen Çelik, aynı zaman da içerideki insanların titreşiminden doğan elektriğin depolanabileceğini de söylemekte ve böylelikle gerçekten yeni bir gelişme daha ortaya çıkmaktadır bu da Cep telefonlarının şarj edilebilmesidir. Böylesine bir projenin ülkemiz de hayata geçirilecek olması gerçekten sevindirici ve aynı zaman da ses getirecek bir projedir…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir