Kent Sosyolojisi Nedir ?

Sosyolojinin dalları ( Köy Sosyolojisi, Din Sosyolojisi, Eğitim Sosyolojisi, Çalışma Sosyolojisi, Vergi Sosyolojisi, vb.) arasında yer alan bir disiplindir. Kent Sosyolojisi, sosyolojinin dalları arasına 19. yy’da girmiştir.

Kent Sosyolojisi kendi içerisinde barındırdığı özellikler ile aynı tabanda yer alan disiplinlerden net çizgilerle ayrılmıştır. Kent Sosyolojisi temel olarak; kent toplumlarının nasıl bir yapıya sahip olduğunu ve ne gibi sorunlarının bulunduğunu araştırır ve anlar. Kent Sosyolojisi her devlet politikası için olmazsa olmaz konulardan biridir. Halkın bir arada sorunsuz bir şekilde yaşaması için tüm sosyolojik veriler incelenmeli ve iyi bir şekilde değerlendirilmelidir.

kent sosyolojisi

Kent Sosyolojisi sayesinde kent içerisinde meydana gelen farklı sosyal gruplaşmaları, bu farklılaşmış olan grupların kendi aralarındaki ilişkileri, etkileşimleri ve çatışmaları, kent içerisindeki kurumlaşmaları ve örgütsel yapısı, uyum problemleri vb. daha birçok konu hakkında bilgiler toplanır ve incelenir. İrdelendikçe yeni bilgiler çıkarılır ve stratejik adımlar için çok önemlidir.

Kent Sosyolojisi tüm bunların ışığında Sosyoloji içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Günümüz sosyal paylaşım ağlarının hızla artması ve herkesin birbiri ile etkileşim içinde bulunması sosyolojiyi bir anda en önemli bilimsel dallar arasında yerleştirdi. Kimse geçmişten günümüze sosyolojinin bu denli bir konuma geleceğini tahmin edemezdi. Ama sosyal ilişkilerin her geçen gün artması, mobilitenin sınırları zorlaması, anlık iletişim ve haberleşmenin son derecek kolay hale gelmesi Kent Sosyolojisini devletlerin üzerinde en çok durması gerektiği konu haline getirdi. Bakalım Kent Sosyologlarını önümüzdeki yıllarda daha ne gibi yeni parametreler bekliyor…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir