Kışın Cilt Kuruluğu İçin Doktora Ne Zaman Başvurmak Gerekir ?

Kışın ciltlerinde kuruluk yaşayan kişiler ciltlerindeki kuruluğun derecesine bağlı olarak farklı nemlendiriciler kullanmalıdırlar. Kolay sürülen nemlendiricileri cilde uygulamak fayda sağlayabilir. Nemlendiricilerin içeriğinde az miktarlarda üre ve laktik asit bulunmaktadır. Nemlendiriciler, içeriğindeki bu moleküller sayesinde havadan çektiği nemi cildinizde depolamaya yardımcı olur.  Nemlendiriciler kendi içlerinde daha hafiften daha yoğuna göre farklı dereceleri vardır. Bu tür nemlendiricilerin etkili olmadığı durumlarda ise badem yağı gibi birtakım yağları içeren yağlayıcı ürünleri kullanmaları gerekir. Yağlayıcı ürünler cildi nemli tutar.

cilt kuruluğuKış mevsiminde ciltte genel bir kuruluk oluşur.  Özellikle de yüzümüz, ellerimiz, kollarımız, dirseklerimiz ve bacaklarımızın alt kısmı en fazla kuruyan bölgelerimizdir. Bu bölgelerimiz dış havayla daha çok temas halindedir. Bu nedenle daha çok kurur. Ellerimiz ve kollarımızın daha çok yıkanması da cilt kuruluğunun nedenidir. Kışın dışarı çıkmadan önce cildin kurumasını önlemek için yüzümüze ellerimize koruyucu kremler uygulamak gerekir. Koruyucu kremler sayesinde cilt kuruluğunun önüne geçilebilir.

Cilt kuruluğunda kendi kendinize aldığınız yöntemler yeterli gelmeye başlamadığında bir uzmandan yardım almak gerekir. Cildinizin kuru olan bölgelerinde hafif çatlaklar varsa, ciltte kaşıntılar varsa, aynı zamanda deride kanamalarda başlamışsa bir cilt doktoruna gitmek gerekir. Özellikle küçük çocuklarda ve 60 yaş üstündeki ileri yaşlı kişilerde bu durumlara daha sık rastlanmaktadır. Bu gibi durumlarda sadece nemlendiricilerle yetinmek mümkün değildir. Cildi onarıcı kremleri, ilaçları da doktor tavsiyesi ile uygulamak gerekir. Böylece cilt tedavi edilme yoluna gidilir. Böyle bir durumda olan kişilerin bu durumu ihmal etmemeleri gerekir. Çünkü ihmal edildiği takdirde cilt kuruluğundan kaynaklanan bu çatlaklar cildin genel sağlığı için tehdit oluşturacaktır. Bu çatlaklardan mikropların, mantarların, dış faktörlerin nüfuz etmesi daha kolay olur. Bu nedenle de çeşitli enfeksiyonlara zemin hazırlanmış olur. Aynı zamanda birtakım bir takım alerjen maddeler de daha kolay cilde gireceğinden alerjik rahatsızlıklar, egzamalarda yoğun bir şekilde kendini gösterir. Bu nedenle vaktinde önlem almak gerekir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalan kişiler kendi çabaları ile bu cilt kuruluğunu geçiremiyorlarsa mutlaka bir cilt doktoruna görünmeleri gerekir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir