Kışın Cilt Kuruluğunun Nedenleri ?

Cilt kuruluğu mevsimlere göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Havaların kurumasına bağlı olarak ciltte kuruluk oluşmaya başlar. Cilt kuruluğu sorununun temel sebebi yazın havadaki  nemin daha fazla olması ve cildimizin adeta bir sünger gibi bu nemi çekerek cildimizin esnek ve kaygan olmasıdır. Ancak soğuk havada nem oranı azaldığı için havanın kuruluğu cildin de kuru olmasına neden olur. Kapalı ortamlarda, günümüzde merkezi ısıtmaların da etkisi ile evlerin havası kuru olduğundan cildin de kuru olmasına neden olur. Bu nedenle cildimiz için birtakım önlemler almak gerekir. Mesela evlerimizde özellikle de yatak odalarımızda havayı nemlendirmek için küçük kaplar içinde su bulundurmakta fayda vardır. Bunun dışında kış mevsiminde çok sık duş almamak gerekir. Her gün duş almak yerine haftada 2-3 gün duş almakta yarar vardır. Özellikle ileriki yaşlardaki kişilerin haftada bir defa duş almalarında fayda vardır. Ve banyo sürelerinin kısa tutulması önemlidir. Banyo sonrasında süt şeklindeki nemlendiricilerle vücudumuzu nemlendirmek de faydalı olacaktır.

kışın cilt kuruluğuCildi sürekli kuruyan kişiler kış mevsiminde bu kuruluğu daha çok hissederler. Ciltteki kuruluk kış mevsimine girdiğinde yoğunlaşır. Bu nedenle cildi kuru olan kişilerin çeşitli tedbirler almaları gerekir. Üre yada laktik asit içeren nemlendiricilerin daha yüksek konsantrasyonlarını kullanmaları faydalı olur.

Cildi sürekli kuruyan kişiler kışın banyo sonrasında cildi yağlayan ürünler kullanmaları gerekir. Böylece cilt üzerindeki nem buharlaşması önlenir. Cilt daha yumuşak ve kaygan bir hale gelir. Nemlendirici kremler uygulamak da cilt kuruluğu için faydalı olacaktır. Eğer nemlendirici kremler yetersiz kalıyorsa ağız yoluyla omega-3 içeren besinler almak da faydalı olacaktır.

Cilt kuruluğunu önlemek için radyatör, soba gibi ısı kaynaklarının çok yakınına oturmamak gerekir. Farkında olmadan fazla sıcağa maruz kalmak cildimizin kavrulmasına neden olur. Kışın uzun saatler banyoda kalmamak gerekir. Kışın hamsi, uskumru, somon balığı tüketmekte yarar vardır. Ceviz, badem gibi kuruyemişler  omega-3 içerdiğinden cilt için faydalı olacaktır. Aynı zamanda semiz otu tüketmek de cilt kuruluğunu önlemeye yarayan besinler arasındadır. Omega-3 içeren besinleri tüketmek cildin canlanmasına yardımcı olur.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir