Kız Kulesi Hakkında Genel Bilgiler

Marmara Denizi’nden İstanbul’a girişte Üsküdar’da Salacak’ın 150-200 metre yakınlarında bulunan bir ada üzerine inşa edilmiştir. Kız Kulesi, Üsküdar’ın simgesi haline gelmiştir. Antik Çağda Arkla (küçük kale) ve Damialis (dana yavrusu) isimleri ile anılmaktaydı. Daha sonra Leandros’un Kulesi ismi ile anılmaya başlamıştır. Günümüzde ise Kız Kulesi ile anılmaktadır ve bu isim ile bütünleşmiştir.

Kız Kulesi , Yunan Döneminde bir mezara ev sahipliği yapmıştır. Daha sonra Bizanslılar gümrük binası olarak kullanmaya başlamışlardır. İstanbul’un fethinden sonra kule yıktırılarak yerine ahşap kule inşa edilmiştir. Fakat ahşap kule 1719 yılında çıkan bir yangın sonucu kül olmuştur. 1725 yılında şehrin Baş mimarı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından yeniden inşa edilerek kulenin üst kısmı değiştirilip kubbe inşa edilmiştir. Üst tarafta camlı bir köşk ve kurşun kaplı kubbe ile üstü kaplanarak çok değişik bir görünüme kavuşması sağlanmıştır. Kule kapısının üzerinde bulunan mermere ünlü hattat Rakim Efendi tarafından Sultan 2. Mahmut’un tuğrasını taşıyan bir kitabe yerleştirilmiştir. 1857 yılında kuleye tekrar fener eklenmiştir. 1920 yılında ise fenerin lambası otomatik ışık sistemi ile yakılmaya başlamıştır.

kız kulesi

Kız Kulesi pek çok farklı amaç için kullanılmıştır günümüze gelinceye kadar. Savunma amaçlı, ticari gemilerden vergi toplama, fener, 1830 yılındaki kolera salgınında karantina hastanesi, radyo istasyonu olarak kullanılmıştır. 1964 yılında Savunma Bakanlığına, 1982 yılında ise Denizcilik İşletmelerine devredilmiştir. 2000 yılında özel bir şirket tarafından restore edilerek restoran halini almıştır. Artık çatal bıçak seslerinin duyulduğu bir mekana dönüştürülmüştür. Kız Kulesine ulaşım ise Salacak ve Ortaköy’den sandallar yardımı ile yapılmaktadır.

Kız Kulesinin fenerinin ışığı dört mil uzaktan görülmektedir. Kız Kulesinin ışığı dakikada yirmi defa yanıp sönerek gemicilere yol göstermektedir. İstanbul’un sembollerinden biri olan Kız Kulesi, kayalık üzerine inşa edilmiş son derece şirin bir kuledir. Mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Denizin ortasında huzuru bulabileceğiniz bir yerdir. Muhteşem manzarası ile insanları büyülemektedir. Kulenin tepesinden her iki yakayı da gözetleme imkanı sağlanmaktadır. Bu sayede turistler içinde rağbet edilen bir mekandır. Turizm açısından da önemlidir.

Kız Kulesi Efsaneleri” isimli makalemizi okuyarak Kız Kulesi’nde yaşanmış sıralı efsaneleri öğrenebilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir