Klostrofobi (Kapalı Alan Korkusu) Nedir ?

Klostrofobi yaygın görülen durumlardan biridir. Yapılan çalışmalara göre %7-%10 olarak kişilerde klostrofobi görülmektedir. Klostrofobi kapalı alanlarda korkma anlamında kullanılan bir kelimedir. Kapalı araçlarda kalma korkusu özellikle tren ve uçaklarda daha sık görülen bir durumdur. Sinema, tiyatro gibi kapalı alanlardaki eğlence yerlerinde de kapalı alan korkusu görülebilmektedir. Kişi herhangi bir sıkıntı duyduğunda oradan uzaklaşması zor olabilecek yerlerde yada herhangi bir rahatsızlık ve panik durumunda kaçması zor olabilecek yerlerde bu korku görülmektedir. Emar gibi görüntüleme tekniklerinde kapalı bir alana girmek zorunda kalındığında da oldukça sık rastlanan bir durumdur. Kapalı alan korkusu yaşayan insanlar tedavi aşamasında tetkiklerin yapılması zorlaşabiliyor. Bir iş adamı uzak bir yere gitmek zorunda kaldığında uçakla gitmesi gereken yerlere ulaşması sıkıntı yaşatabiliyor.

klostrofobi

Klostrofobinin ortaya çıkmasına birçok etken sebep olabilir. Genetik bir yatkınlık sonucu oluşabilmektedir. Yakın aile bireylerinde kapalı alan korkusu yaşayan bireyler varsa bu durum kişide de gözlenebilmektedir. Çocuğu cezalandırma yöntemi ile de ilgisi olabilir. Çocuğa yaptığı bir yanlış davranıştan ötürü ceza vermek amacıyla kapalı bir odada yalnız başına bırakmak çocuğun kapalı alanlarda korkma eğilimine yatkın olabileceği söylenebilir.

Klostrofobi her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Kapalı alan korkusu yaşayan kişilerde kişinin ihtiyacına göre öneriler söylenebilir. Başlangıçta terapi yöntemleri uygulanmalıdır. İlaç tedavisinden önce terapi yöntemlerine başvurulmalıdır. İlaç kişinin rahatsızlığını ileri boyutlarda ise terapiye yardım sağlaması açısından verilebilir. Terapi yöntemlerince önce kişide bu korkunun nasıl ortaya çıktığı öğrenilir. Korkuyu arttıran ve azaltan faktörlerin olup olmadığı araştırılır. Kaygı ortaya çıktığında kişinin bedensel rahatsızlıklarını önlemek adına gevşeme yöntemleri uygulanır. Derin derin nefes alıp vererek nefes egzersizlerini yapması söylenir. Bazı kas gruplarının kasılıp bazılarının gevşemesine dönük egzersizler öğretilir. Kişinin bu rahatsızlıkları atlatması için kişiye eğitici davranışsal yöntemlerle bu korkuya karşı nasıl baş edebileceği konusunda yardımcı olunur. Çünkü kişi kapalı alanda kaldığında kendini boğulacak gibi hissedebilir, kişinin kalp çarpıntıları artarak nefes alıp vermesi zorlaşabilir. Bu gibi durumlara maruz kaldığında nasıl davranması gerektiği kişiye öğretilir. Bu sayede bu durmu atlatması sağlanır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir