Koah Nedir ?

KOAH, kronik tıkayıcı (obstrüktif) akciğer hastalığına verilen addır. Bu kelimelerin baş harfleri alınarak oluşturulan bir hastalık adıdır.

KOAH belirtileri; nefes darlığı, öksürük, göğüs ağrısı, sırt ağrısı, iştahsızlık, halsizlik ve zaman zaman balgamda kan görülmesidir. KOAH’ın sebebine göre bu hastalık tedavi edilir. Hastada kalp hastalığı varsa kalp hastalığı tedavisi, kronik damar sertliği varsa damar sertliği tedbirleri, kan sulandırıcılar, kan pıhtılaşmasını önleyici tedaviler, romatizmal hastalık varsa romatizmal hastalığın tedavisi, kronik bir hastalık varsa bunun tedavisi, tüberküloz varsa bunun tedavisi yapılmalıdır.

KOAH

KOAH tedavi edilmezse hastalığın evreleri giderek artar ve hasta yoğun bakımlık hale gelir. Oksijen bağımlısı olur. Bir müddet sonra oksijende yetmemeye başlar ve oksijen zehirlenmesi görülür. KOAH ölüm sebebi üçüncü ve dördüncü evrelere gelindiği takdirde sadece akciğerlerin bozulmasından kaynaklanmaz. Hastanın diğer organları da bozulmaya başlar. Böbrek, karaciğer, kalp bozulmaya başlar. Ve hasta bu organların bozulması sonucu kaybedilir. Dolayısıyla KOAH tedavi edilmeze hastanın hayatı tehlikeye girer.

KOAH tedavisi hangi evrede olursa olsun aktif bir şekilde tedavi edilmesi lazımdır. Hastanede yada evlerine oksijen bakımı kurulmalı bu şekilde tedavi edilmelidir. KOAH hastalarda fizik tedavi uygulanması çok önemlidir. Fizik tedavi deneyimi olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Uzmanlar akciğer fizyoterapisti uygulayarak akciğeri genişletmeleri gerekir. Nefes jimnastiği yaparak nefes alımı arttırmaları sağlanmalıdır. KOAH hastalarında rehabilitasyonda oldukça önemlidir. Bunun dışında sigaraya devam edilmesi en önemli ölüm sebebidir. Sigaranın da kesilmesi gerekir.

Uzun süre sigara kullanmak KOAH’a neden olabilir. KOAH’ı esas başlatan sebep sigaradır. Maden işçileri, boya sanayi, vernik sanayi gibi alanlarda çalışanlarda KOAH görülmektedir. Bu durum meslek hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Kronik bir akciğer tahrişi olduğu için kimyasal maddelere maruz kaldıklarından dolayı ciddi bir sorun teşkil eder. Uzun süre bu duruma maruz kaldıkları için geri dönüşü olmayan bir hastalığa yakalanabilirler. Bu açıdan tedbir almaları gerekir. Bunların dışında bir diğer sebep kronik hastalıklardır. Önceden geçirilmiş verem, romatizmal hastalıklar KOAH’ı tetikleyebilir. İyi tedavi edilmeyen damar sertliği ve kalp hastaları da KOAH’a yakalanabilirler. Bu sebeple hastalıkların tedavi edilmesi şarttır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir