Kohezyon Nedir ? Kohezyonun Bitkilere Etkisi

Kohezyon, Latince “cohaerere” kelimesinden dilimize geçen bir kelimedir. Cohaerere kelimesinin anlamı ise toplu – bir arada bulunma anlamını taşır. Kohezyon ise madde molekülleri arasında yer alan çekim kuvvetini ifade eder. Dikkat etmeniz gereken önemli nokta madde içerisindeki aynı cins moleküller arasında oluşan bir çekim kuvveti olmasıdır.

Kohezyon, yani moleküller arası çekim kuvveti daha çok sıvı ve katı maddelerde görülürken gazlarda ihmal etme düzeyindedir. Yani gaz formu maddelerde kohezyon çok küçük seviyelerdedir. Kohezyon, moleküller arasındaki + ve – yükler arasında meydana gelir. Oluşan bağların ömrü ise yaklaşık 1/1 000 000 000 000 sn kadardır. Süre bu kadar kısa olursa moleküller nasıl bir arada kalır sorusu gelebilir. Moleküllerin bir arada kalması için ömrü bu kadar kısa olan bağlar sonlanırken aynı anda da yeni bağlar oluşturulur. Madde bu sayede toplu bir şekilde kalır.

Kohezyonun Bitkilere Olan Etkisi

kohezyon

Hidrojen bağlarının oluşması sonucunda meydana gelen kohezyon, bitkilerde suyun ters istikamette yol almasına izin verir. Bu sayede su, bitki içerisindeki odun borularından yukarı istikamette ilerlerken kohezyon ile adhezyon sonucu meydana gelen hidrojen bağlarının rol oynadığını görürüz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir