Kolaj Nedir? Kolaj Nasıl Yapılır?

Kolaj Nedir? Kolaj Nasıl Yapılır?

Sanat her anlamda toplumları ileri götüren ve kültür seviyelerini üst noktalara taşıyan bir araç olmaktadır. Sanatsız bir toplum asla düşünülemez. Sanat dallarından birisi de insan hayatında çok önemli bir yere sahip olan resim sanatı olmaktadır. Resim sanatında eskiden beri kullanılan ve son yıllarda modern kültürün büyük bir ilgi görmesi ile popüler hale gelen kolaj da bir anlamda resim sanatının bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Kolaj sanatı, önceden hazırlanmış olan bileşenleri sanatçının özgün yorumu ile birleştirerek bir araya getirmesinden oluşmaktadır.

Kolaj sanatının yapılma şekline bakıldığında, hayatın birçok alanında yer aldığını rahatlıkla görebilmekteyiz. Mesela herhangi bir yerin fotoğraflar ile kaplanması bile kolaj sanatı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bu çalışmalarda fotoğraf dışında sanatçının isteğine göre farklı materyaller ve araçlar da kullanılabilmektedir.

Kolaj sanatının hayatın içerisinde kullanılması durumu oldukça geniş olmaktadır. Defter kaplamalarında, kitap kaplamalarında, masaların süslenmesinde, çeşitli dantel ve örtülerde, topuklu ayakkabılarda, bayanların özellikle düşkünü olduğu çantalarda ve bunun gibi daha birçok alanda kullanılmaktadır. Kolaj çalışmasının yapılabilmesi için herhangi bir alan veya araca ihtiyaç duymak gerekli olmamaktadır. Kolaj çalışmasında asıl önemli olan olay, sanatçının ve kolaj çalışmasını yapan kişinin hayal gücü olmaktadır.

Kolaj sanatı ile süslenilen nesneler, kullanılabilecek bir eşya, araç veya gereç olabileceği gibi, bir sanat eseri de olabilmektedir. Kolaj çalışmalarında ortaya çıkan eserler ve nesneler sanatçının özgünlüğüne bağlı olmaktadır. Bu nedenle sanat eseri olabilmesinde de sanatçının özgünlüğü en önemli faktördür.

Kolaj TekniğiKolaj çalışmaları birçok teknik ve özgünlükle uygulanabileceği gibi, kara kalem ile de yapılabilmektedir. Bu şekilde yapılan sanat eseri, çok boyutlu bir görünüme sahip olmaktadır. Kolaj çalışması yapılacak olan yüzeyin bir tarafına çalışmanın kendisi uygulanırken, aynı anda diğer tarafta ise kara kalem uygulanabilmektedir. Böylelikle resim hem çok boyutlu bir yapıya sahip olmakta, hem de soyut resim hali ile oldukça değerli bir konuma gelmektedir.

Modern hayatın gelişmesi ile birlikte patlama yapan ve hayatın her alanında var olan kolaj sanatı, resim sanatının bir kolu olarak, bütün özellikleri ve teknikleri ile görsel anlamda çok özel bir yere sahip olmaktadır. Modern hayatın içerisinde sanat anlamında özgün ve kaliteli bir konumda yer almaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir