Kombi Bakımı Nasıl Yapılır ? Kombide Tasarruf Nasıl Sağlanır ?

Kombi bakımı, düzenli bir şekilde yapılması gereken ve sağlığımız açısından da oldukça önemli olan bir bakımdır. Sadece sağlık açısından değil kombinizin uzun ömürlü olması ve daha az yakıt tüketmesi açısından da çok önemlidir.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır ?

 1. Kombi bakımında ilk adım kombi içerisindeki suyu boşaltmaktır.
 2. Ardından genleşme tankı içerisindeki basınç ölçülür ve olması gereken değer ise 0.75 bardır. Ölçtüğünüz basınç 0.75 bardan düşük ise genleşme tankının içerisine 0.75 bar olana kadar hava basmanız gerekmektedir. *Bar değeri kombiden kombiye farklılık gösterebilir. Bu yüzden kullanım klavuzuna bakmanız gerekmektedir. 
 3. İstenilen basınç ayarı yapıldıktan sonra kombinin kalorifer filtreleri sökülür ve soğuk su ile temizlenir. Söktüğünüz filtreler eskimiş ve kalitesini yitirmiş ise yeni filtre almanız gerekmektedir.
 4. Filtreler yerine takıldıktan sonra, kombinin üstünde yer alan fan motoru sökülerek fırça yardımı ile pervaneleri temizlenir. Soğuk su yardımı ile tozlarından arındırılır. Temizleme işlemi yapıldıktan sonra fan yerine tekrar takılır. Temizlediğiniz fan motorunun işlevi; yanan doğalgazın tekrar dışarı atılmasını sağlar ve bu açıdan da oldukça önemlidir.
 5. Son yapacağımız işlem ise kombinin altında yer alan aksam kontrol edilir. Elektronik göstergeler kontrol edilir. Herhangi bir parçada oksitlenme gözüküyorsa yerine yenisi takılmalıdır.
 6. Son adım ile kombinin bakımını bitirdik. Bakımın ardından kombiye tekrar su alarak kombimizi çalıştırabiliriz.
Kombinin Parçaları
Kombinin Parçaları

Kombide Tasarruf Nasıl Sağlanır ? Yöntemleri Nelerdir ?

 1. Oda sıcaklığına göre ayar yapmamız için oda termostatı kullanmamız gerekmektedir.
 2. En çok yapılan hatalardan biri kombiyi gizlemek adına kombiyi dolap ile kapamaktır. Ama bu yanlış bir uygulamadır. Kombinin etrafı açık olmalıdır.
 3. Peteklerden maksimum verim almak istiyorsak kesinlikle peteklerin önüne koltuk ve benzeri mobilya koymamamız gerekiyor. Bu sayede ısı akışı kesilmeyecektir.
 4. Kaliteli ve tasarruflu bir kombi almak da uzun vadede tasarruf getirecektir.
 5. Sıcak su derecesi olan kombilerde sıcak su 50º ‘ye ayarlanmalıdır.
 6. Evde uzun süre bulunmayacağımız durumlarda kombi kapatılmalıdır. Kısa süreli ayrılıklarda ise kapatmamalısınız.

*Ürün görselleri demirdöküm ürünlerinden alınmıştır. 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir