Konjonktivit (Göz İltihapları) Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir ?

Alerjik konjonktivitler (göz iltihapları) daha çok çocuklarda görülmektedir. Ve alerjik konjonktivitler (göz iltihapları) tedavi edilmezse bu iltihaplar göze yerleşir. Bu göz iltihabının yerleşmesi ile kaşıntı ortaya çıkar. Çocuklar gözlerini şiddetli olarak kaşımaya başlarlar. Eğer göz müsaitse bu çok kaşıntı nedeni ile ileride keratokonus denilen korneanın incelmesi ile bir göz rahatsızlığına, kalıcı görme kusurlarına neden olabilir. Virüsler nedeni ile meydana gelen konjonktivitler ( göz iltihapları) tedavi edilmezse tekrarlayan enfeksiyonlarla gözün üzerinde bir leke oluşturarak görme seviyesinde bir azalma meydana gelebilir. Eğer virüslerin içerisinde uçuk virüsü varsa buna bağlı olarak göz iltihabı meydana gelmiş ise görme merkezine bu virüs yerleşerek kalıcı görme bozukluklarına neden olabilir. Bakteriyel konjonktivit genellikle iyileşicidir. Ancak göze yerleşmesi durumunda günlük yaşantımızda sosyal olarak dışarıdaki görünümümüzde bizi rahatsız eder. Alerjik konjonktivit birçok nedene sahip olabilir. Doğru zamanda doğru biçimde yaklaşılıp uygun tedavi edilirse bu göz iltihaplarının birçoğu kalıcı bir hasar yapmadan iyileşecektir. Çocuklardaki göz iltihaplarında göz kızarıklıkları olduğunda mutlaka doktora başvurulup tedavi edilmesi gerekir.

Konjonktivitlerin ( göz iltihaplarının) ilk belirtisi göz kızarıklıklarıdır. İki taraflı olan göz kızarıklıkları daha çok alerjik kökenli yada virüs etkenli olanlardır. Alerjik olanların en büyük özelliği kaşıntıdır. Gözümüzde kaşıntı ile beraber göz kızarıklığı varsa bu alerjik konjonktivittir. Eğer göz kızarıklığı ile beraber yanma ve batma varsa bu genel olarak kuru göze bağlı olan göz iltihabıdır. Göz iltihabı birtakım belirtileri değişmez. Kızarıklık, kaşıntı, yanma, batma, sulanma bu belirtiler değişmez. Kaşıntı varsa alerjik, yanma batma varsa kuruluktur, çapaklanma varsa bakteriyeldir.

Konjonktivit - Göz İltihabı

Gözümüz dışarıdan gelen etkenlere sürekli olarak açıktır. Göz kapakları ve kirpikler sayesinde dışarıdan gelen etkenlere karşı göz korunur. Aynı zamanda gözün nemlenmesi de sağlanır. Bunların dışında koruyamadığımız birtakım maddeler gözün üzerine gelince reaksiyon oluşur. Bazı virüs tipleri göze yerleşebilir. Göz yaşının azalmasına bağlı kuruma ile beraber kapaktaki hareketin azalması görülebilir. Bunların hepsi birer konjonktivit yani göz iltihabıdır. Bu göz iltihaplarına neden olan etken belirlenerek ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir